Hayata tutunma öyküleri

Hematolojik Onkoloji Derneği’nce düzenlenen ve kanser hastaları ile hasta yakınlarının sesini duyuracak olan “Hayata Tutunma Öyküleri” yarışmasına başvurular başladı.

Haberler - ntv.com.tr 20.03.2015 - 09:48

Hayata tutunma öyküleri

Hematolojik Onkoloji Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, Hayata Tutunma Öyküleri yarışması ile kansere farklı bir pencereden bakmayı istediklerini söyledi.

Kanserin yalnızca hastayı değil, ailesini, arkadaşlarını ve çevresini de etkilediğine dikkat çeken Altuntaş, “Düşüncelerimizi paylaşalım, paylaşalım ki üzüntülerimiz sıkıntılarımız azalsın, umudumuz artsın istedik. Çiçeğin dikeni var diye üzüleceğimize, dikenin çiçeği var diye sevinelim istedik” dedi.

Dr. Altuntaş, en basit hastalıkların bile derin izler bırakırken, kanser gibi çok daha zorlayıcı hastalıkların, hikâyenin merkezindeki karakter kadar çevresindekilere de zorlayıcı süreçler yaşattığına dikkat çekti.

Kanser sürecinin hastaya psikolojik gel-gitler yaşattığına vurgu yapan Altuntaş, “Üzüntüyü kızgınlık, kızgınlığı çaresizlik, çaresizliği yalnızlık, yalnızlığı korku takip eder” diye konuştu.

Hastalarda başlangıçta ortaya çıkan "Belki yanlış teşhistir..." umudunun çoğu zaman "Neden ben?" şeklindeki isyanlara dönüştüğünü anlatan Altuntaş, bir süre sonra ‘hayata tutunma yolu'nun keşfedildiğini, bu keşifle de hem kanser hastasının hem de yakınlarının hayata dört elle sarıldığını anlattı.

Her hastalığın ve hastanın kendine özgü koşulları olduğuna dikkat çeken Altuntaş, Hayata Tutunma Öyküleri yarışması ile toplumda kanser duyarlılığı ve farkındalığı oluşturmayı, empati duygusunu hissettirmeyi ve en önemlisi de bu hikayeleri duyurmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

“Kanser yolculuğunda yolumuzu aydınlatan en önemli güç umut, yani hayata tutunmak olmalı“ diyen Dr. Altuntaş, kanser ile ilgili yaşanmışlıkları olan herkesi tecrübelerini paylaşmaya ve Hayata Tutunma Öyküleri Yarışmasına katılmaya davet etti.

Değerlendirme sonunda birinci, ikinci ve üçüncü seçilecek hikayeler ödüllendirilecek. Aynı zamanda hikayeler kitap haline getirilerek okuyucu ile buluşturulacak.

Sayfa Yükleniyor...