Antalya'da yaşayan Gürbüz ailesinin 3 çocuğu var. 6 yaşındaki en büyük oğulları sağlıklı doğan Gürbüz ailesinin 1.5 yaşındaki diğer oğlu ile henüz 1 aylık olan kızları Zeynep Ruken, ''Mermer kemik hastalığı'' olarak bilinen osteopetroz hastası olarak dünyaya geldi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan tetkiklerde 6 yaşındaki ağabeyin iliğinin küçük Zeynep'in iliğiyle uyuştuğu belirlendi. Zeynep şimdi ilik nakli olup sağlığına kavuşacağı günü bekliyor.

Anne Bircan Gürbüz, akraba evliliği nedeniyle iki çocuğunun da ostepetroz hastası olduğunu belirterek, ''Anne olarak en büyük arzum çocuklarımın sağlığına kavuşması. Küçük kızım için gerekli ilik ağabeyinden bulundu ancak 1,5 yaşındaki oğlum her geçen gün gözümüzün önünde eriyor. Onun da ilik nakli yapılarak kurtulmasını istiyorum. Yoksa çocuğum ölecek'' dedi.

İLİK NAKLİ YAPILACAK EN KÜÇÜK HASTA
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif Yeşilipek, osteopetrozun, kalıtsal geçişli bir hastalık olduğunu, taşıyıcı olan anne veya babadan çocuğa geçtiğini söyledi.

Zeynep'in anne ve babasının teyze çocuğu olduğunu kaydeden Yeşilipek, ''Bu hastalık kemik dokusuyla ilgili bir hastalık. Hastalık ilerlediğinde kemik yapısı çok yoğunlaştığı için kemik iliği ortadan tamamen kayboluyor, müdahale edilmezse ölümcül bir hastalık. Hastaya müdahale edilmezse bir kaç yıl, hatta bazıları bir kaç ay içerisinde ölebiliyor'' dedi.

Zeynep'e 15 günlükken bu tanının konulmasının büyük şans olduğunu vurgulayan Akif Yeşilipek, ''Çünkü zaman geçtikçe kemik dokusundaki artış nedeniyle görme, işitme siniri sıkışıyor ve hastanın görmesi, işitmesi kayboluyor. Zaten görmesi, işitmesi kaybolduktan sonra ilik nakli yapılmasının anlamı olmuyor. Tahminen 10 gün içinde Zeynep'e ilik naklini yapmış oluruz" şeklinde konuştu.

Osteopetrozun çok sık görülen bir hastalık olmadığını ancak akraba evlilikleri nedeniyle bazı bölgelerde sık görüldüğünü belirten ve ''Bu kadar küçük çocuğa daha önce nakil yapmamıştık, bizim en küçük hastamız olacak'' diyen Yeşilipek, daha önce 3-4 aylık bebeklere ilik nakli yapıldığını ancak en küçük hastalarının Zeynep olacağını söyledi.