'Hemşire kız kardeş demektir'

Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, hemşirelerin çalışma koşullarının zorluğuna işaret ederek "Yetkililer kız kardeşlerine neyi layık görüyorlarsa hemşirelere de onu layık görmeli" dedi.

13.05.2014 - 09:45

'Hemşire kız kardeş demektir'

Sağlık muhabirleriyle bir araya gelen Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye'de hekim ve hemşire açığı bulunduğunu, yabancı sağlıkçıların Türkiye'de çalışmasına izin verilmesinin bu sorunu çözmediğini söyledi.

Sağlıkta şiddetin sürdüğünü, bu konuda toplumsal farkındalık oluşmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Kahveci, toplumda artan şiddet olaylarının en büyük yansımasının sağlık alanında olduğunu dile getirdi.

Kahveci, hemşirelerin zor koşullarda hizmet verdiğini belirterek "Hemşire kız kardeş demektir. Yetkililer kız kardeşlerine neyi layık görüyorlarsa hemşirelere de onu layık görmeli" diye konuştu.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen, 2 bin 443 hemşirenin katıldığı anket çalışmasının sonuçlarıyla ilgili bilgi veren Kahveci, "Çalışma hayatınızdaki en büyük endişeniz nedir" sorusuna katılımcıların yüzde 36,8'i "amir baskısı", yüzde 22,64'ü "iş güvencesinin ortadan kalkması" yanıtını vermiş. Çalışma hayatındaki en büyük endişenin yüzde 18,58 oranında şiddet, yüzde 19,61 oranında da bulaşıcı hastalıklar olarak dile getirilmiş" dedi. 

Anket katılımcılarının yüzde 66,68'inin mobbinge maruz kaldığını, yüzde 30,5'inin bunun aksini dile getirdiğini kaydeden Kahveci, yüzde 2,82'lik kesimin ise bu soruya cevap vermekten kaçındığını bildirdi.

HEMŞİRELERİN SADECE YÜZDE 35'İ MESLEĞİNDEN MEMNUN
Katılımcıların yüzde 62,3'ünün son 1 yılda sözlü veya fiziksel şiddete maruz kaldığını, yüzde 34,02'nin bunun aksini bildirdiğini, yüzde 3,68'nin bu soruya cevap vermekten kaçındığını anlatan Kahveci, çalışma koşullarını zorlaştıran unsurlar olarak yüzde 41,55 ile personel eksikliğinin, yüzde 23,95 ile de ücretlerin yetersizliğinin gösterildiğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 75,81'inin maaş ve ödemelerin yetersizliğini ifade ettiğini belirten Kahveci, "Mesleğinizden memnun musunuz" sorusuna yüzde 25,75 "Hiç memnun değilim", yüzde 33,36 "memnun değilim", yüzde 34,59 "memnunum", yüzde 4,75 "çok memnunum" yanıtının verildiğini, yüzde 1,55'lik kesimin bu soruya cevap vermekten kaçındığını aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...