Hemşirede Ebola çıkmadı

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’de görev yaptıktan sonra Avustralya’ya dönen hemşirenin ateşinin yükselmesi ürerine yapılan kan testlerinde Ebola virüsüne rastlanmadı.

Hemşirede Ebola çıkmadı

Kızılhaç görevlisi olarak Sierra Leone’de bir ay gönüllü hemşirelik yapan Sue-Ellen Kovack (56), Avustralya’nın Cairns kentinde bulunan evine döndükten sonra kurallar gereği ikametinde gözlem altına alındı.

Avustralya yasalarına göre, salgın hastalıkların görüldüğü ülkelerde görev yapan sağlık personeli ülkeye döndüğünde 21 gün gözlem altında kalıyor.

Hemşire, ateşinin 37,6’ya yükselmesi üzerine sağlık ekiplerini aradı. Hemşireden alınan kan örnekleri Ebola virüsü şüphesi ile teste gönderildi.

Avustralya medyasında ilk haber olarak verilen olayın ardından hemşireden alınan kan örneklerine yapılan testlerde Ebola virüsüne rastlanmadığı açıklandı. Ancak hemşirenin yine de 24 saat gözlem altında tutulacağı belirtildi.

Queensland eyalet sağlık şefi Jeannette Young, yapılan testlerde hemşire Kovack’ın kan örneklerinde virüse rastlanmamasının iyi bir gelişme olduğunu belirterek, ''Bu aşamada hala net bir şey söyleyemeyiz. 21 günlük kuluçka dönemini beklemek gerekir'' dedi.

Hemşirenin kendisini biraz hasta hissettiğini anlatan Young, toplumun Ebola riski altında olmadığını vurguladı.

AVUSTRALYA'DA 11 EBOLA TESTİ TEMİZ ÇIKTI
Avustralya Sağlık Bakanı Peter Dutton da Avustralya’da şimdiye kadar yapılan 11 Ebola testinin temiz çıktığını duyurdu. Ebola virüsünün ülkeye sıçramaması için yoğun çaba harcayan Avustralya, virüsün görüldüğü ülkelerden gelenler için havalimanlarında sağlık taraması uyguluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...