Her beyin tümörü öldürücü değil

Beyin hücresi kaynaklı olmayan tümörlerin iyi huylu olduğunu ve kolaylıkla tedavi edilebildiğini belirten Beyin Cerrahı Opr. Dr. Naki Keleş, beyin hücresinin tümörlerinde ise tedavinin daha zor olduğunu söyledi.

Haberler - İHA 10.11.2015 - 09:57

Her beyin tümörü öldürücü değil

Tümörün, insan vücudunda olmaması gereken yerde oluşan bir doku ya da herhangi bir dokunun olması gereken yerde kontrolsüz büyümesi olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, “Bu bakışla insan vücudunda aslında çok korkmadığımız bir yağ bezesi de tümör kavramı içindedir. Sonuç olarak her tümör öldürücü değildir. Sadece beyin dokusunun bir istisnası vardır” dedi.

BEYİN TÜMÖRÜ HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR

Tümörlerin bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verdiklerini ifade eden Keleş, o belirtileri şöyle anlattı:

“Kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtiler gösterirler. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkanı olmayan kafatası içerisinde normal beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Beyin baskı altında normal görüntüsünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez. Beynin her iki yarım küresi kafatası içine simetrik olarak yerleşmiştir. Her iki tarafta düzenli sınırlarla ayrılmıştır. Bu normal yapıya giren ve yer kaplayan her oluşum, simetrik yapıyı bozacak ve beyin üzerine baskı yapacaktır.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Baş ağrısı, apati yani hareket ve mimiklerde yavaşlama, bulantı, kusma, epilepsi nöbetleri, beyinde yerleştiği yere göre vücudun bazı bölgelerinde güçsüzlük belirtileri ve kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde yani hesap yapma, yazı yazma gibi bozulmalar ihmale gelmez. Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil her yaşta görülebilir. Kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı da tümör cinsine göre değişir.”

Beyin tümörlerinin iyi ve kötü huylu oylmak üzere ikiye ayrıldığını aktaran Dr. Keleş, “İyi huylu tümörler, beyin hücresi kaynaklı olmayanlardır. Beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilirler ve tümü veya tümüne yakın kısmı çıkarılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası sonuçları çok iyidir. Tek bir operasyon ile hayatın sonuna kadar kür şansı vardır” dedi.

“CERRAHİ OLARAK ÇIKARILAN HER DOKU FONKSİYON KAYBIDIR”

Kötü huylu olanların ise beyin hücresinin tümörleri olduğunu belirten Keleş, “Tümörleşen doku, beynin fonksiyonlarını gerçekleştiren dokudur. Bu sebeple aslında cerrahi olarak çıkarılan her doku fonksiyon kaybıdır. Ameliyat sonrası belli bir zaman içinde tekrar büyüyerek beyine baskı yapmaya devam ederler. Bu gruba, vücudun başka bir bölgesinden beyin dokusuna yayılmış metastatik tümörler de girer. Beyin tümörlerinin tedavisi sıklıkla cerrahidir. Cerrahi tedavi sonrası kemoterapi, radyoterapi veya her ikisi kombine yapılır. Beyin tümörlerinde uzman ekiplerin gerçekleştirdiği ameliyatlar ile son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...