Her göz tümörü kanser değil

Tümör olarak adlandırılan kitlelerin yüzde doksanının iyi huylu olduğunua vurgu yapan Göz doktoru Doç. Samuray Tuncer, her göz tümörünün kanser olmadığını söyledi, "Bunun topluma iyi anlatılması lazım"dedi.

Anadolu Ajansı 28.04.2016 - 12:31

Her göz tümörü kanser değil

Göz ve çevresindeki dokuları ilgilendiren bütün kitleleri "göz tümörleri" olarak adlandırdıklarını anlataN Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Samuray Tuncer, vücuttaki şişliklerin, benlerin veya herhangi bir sivilcenin tümör alanına girdiğini kaydetti.

Göz çevresinde, kapaklarında, gözün içerisindeki yapılarda, iriste, retinada ve retinanın altındaki bağ dokusunda ve koroid adı verilen damarsal tabakada, göz kemikleriyle ve gözün arasındaki orbita denilen bölgede farklı birtakım tümörlere rastlanılabileceğini aktaran Tuncer, "Tümör denildiğinde hastalar korkuyor. Her tümör kanser demek değildir. Tümör olarak adlandırılan kitlelerin yüzde doksanı iyi huylu oluyor. Bunun topluma iyi bir şekilde anlatılması gerekli" değerlendirmesinde bulundu.

KANSERİ TAKLİT EDEN LEZYONLAR DA VAR

Kanseri taklit eden lezyonların varlığına da dikkat çeken Tuncer, retinada görülen bir kanamanın veya yaşlı kişilerde sıklıkla görülen sarı nokta hastalığının kötü huylu tümörü taklit edebildiğini, bu nedenle doğru teşhisin yapılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...