İnönü Üniversitesinin Tıp eğitimine yeni bir soluk kazandırmak amacıyla başlattığı ''Her hastalık bir hikâyedir'' yarışmasına Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlar hikâyeleriyle katılıyor. Gönderilen hikâyelerin, kitaplaştırılarak tıp eğitiminde kullanılması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığı ve çeşitli üniversitelerin de duyurusunu yaptığı yarışmaya Türkiye'nin çeşitli illerinden 50'ye yakın hikâye gönderildi. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay, klasik tıp eğitimine bir yenilik ve soluk getirmek istedikleri için bu yarışmayı başlattıklarını belirterek, ''Her hastalık bir hikâyedir'' yarışmasıyla kaynak oluşturup tıp eğitimini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Tıp eğitiminde öğrencilerin hastalıkların teorik bilgisini öğrendikten sonra hastalarla karşılaştırıldıklarını belirten Kızılay, öğrencilerin bir yandan hem muayene etmeyi öğrenirken bir taraftan da hocalarından pratik bilgileri aldıklarına değindi. Kızılay, bu eğitim içinde öğrencilerin genellikle bilgi yüküyle yüklendiklerini, işin duygusal kısımların çok ön plana çıkmadığını vurguladı.

Hikâyelerin daha akılda kalıcı olduğunu, bu çerçevede tıp eğitimine önemli katkıları olacağına inandıklarını vurgulayan Kızılay, yarışmanın ülke genelinde de ilgi gördüğünü kaydetti. Türkiye'nin pek çok yerinden kendilerine hikâyeler gönderildiğini söyleyen Kızılay, duyuruları yeni tamamladıklarını ancak bu süreçte de yarışmanın Türkiye genelinden ilgi gördüğünü belirtti.

Pek çok ilden kendilerine 50'ye yakın hikâye geldiğini anlatan Kızılay, yarışmayla ilgili oluşturdukları www.herhastalikbirhikayedir.com internet sitesinden vatandaşların hikâyelerini gönderebileceklerini belirtti. Kızılay, 7'den 70'e farklı yaş gruplarından kendilerine hikâyeler gönderildiğini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN DA HİKÂYE BEKLENİYOR
Sağlık Bakanlığıyla bazı üniversitelerin internet sitesinden yarışmayı duyurduklarını dile getiren Kızılay, duyuru aşamasının tamamlanmasının ardından özellikle sağlık çalışanlarından hikâye beklediklerini vurguladı.

Hikâyelerde hiçbir yerde yayımlanmamış olması şartı aradıklarını belirten Kızılay, yarışma sonunda hikâyelerin bir kurul tarafından değerlendirileceğini, birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye de bin lira ödül verileceğini bildirdi. Hikâyelerin internet sitesi üzerinden gönderilebileceğini ifade eden Kızılay, başvuruların 1 Şubat 2012 tarihine kadar yapılabileceğini duyurdu.

Kızılay, ayrıca yarışmaya seçilen hikâyelerin kitaplaştırılarak tıp eğitiminde kullanılmak üzere yeni ve farklı bir kaynak oluşturulacağını sözlerine ekledi.

70 YAŞINDAKİ YAŞAR YALKIZIMI’NIN HİKÂYESİ
Eşinin hastalığında yaşadıklarını hikâyeleştirerek yarışmaya katılan 70 yaşındaki Yaşar Yalkızımı, yarışmanın önemine işaret ederek, tıp eğitimine kendisi de bir nebze olsun katkı sağlamak istediği için yarışmaya katıldığını anlattı.

Hikâyesinde eşinin hastalığı dolayısıyla gözünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığını anlatan Yalkızımı, bu süreçte hastanelerde yaşadıklarını aktardığını söyledi. Yalkızımı, ''Benim bir kelimem tıp eğitimine yararlı olursa ben bundan mutluluk duyacağım'' dedi.