Hipertansiyon, ölümün önlenebilir en önemli nedeni’’ (17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü)

Türk Kardiyoloji Derneği verilerine göre, Türkiye’de 18 yaş üzeri erişkinlerde her üç kişiden birinde, 50’li yaşlardan itibaren ise her iki kişiden birinde birçok hastalığa ve ölüme yol açan hipertansiyon var. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre ise dünyada ölümün önlenebilir en önemli nedeni yüksek tansiyon.

ntv.com.tr 17.05.2018 - 09:07

Hipertansiyon, ölümün önlenebilir en önemli nedeni’’ (17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü)

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle açıklama yapan Türk Kardiyoloji Derneği, hipertansiyonun, en önemli sağlık problemleri arasında yer aldığına ve birçok hastalığa zemin hazırladığına dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, hipertansiyonu, “ölümün önlenebilir en önemli nedeni” olarak nitelendirdiği belirtilen açıklamada TKD Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol ve TKD Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Atila Bitigen’in şu ifadelerine yer verildi:

“Çalışmalara göre hipertansiyon en sık Karadeniz bölgesinde görülürken onu Marmara bölgesi takip etmekte, en az Akdeniz ve Ege bölgelerinde görülmektedir. Ülkemizde kentlerde yaşayan erkeklerde 50 yaşından sonra ortalama kan basıncı, kırsal kesime göre daha yüksek bulunmuştur. Kadınlarda böyle bir fark yoktur. Tüm yaş gruplarında kan basıncı kadınlarda daha yüksektir. Türk kadınında kan basıncının erkeğe göre daha yüksek oluşunda, daha fazla beden kitle indeksinin (obezite) etkisi sayılabilir. Hipertansiyon tüm dünyada yaşla birlikte artmaktadır. Türkiye’deki ortalama yaşın her yıl arttığı düşünülürse yüksek tansiyon ilerleyen yıllarda daha da önemli bir problem olmaya devam edecektir.

“ÜLKEMİZDE HER DÖRT ÖLÜMDEN BİRİNİN NEDENİ”

Hipertansiyon, dünyada her yıl 7.6 milyon kişinin ölümüne, 90 milyon kişinin maluliyetine yol açmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde her dört ölümden birinin nedeni hipertansiyondur. Dolaysıyla hipertansiyonu erken tanımak ve tedavi etmek çok önemlidir. Öyle ki büyük tansiyon olarak bilinen sistolik kan basıncında 2 mmHg’lık bir azalma, koroner arter hastalığına bağlı ölümlerde %7, inmeye bağlı ölümlerde % 10 azalmaya yol açmaktadır.”

Özellikle artan obezite, hareketsizlik ve diyabet sıklığı da hesaba katılınca ülke çapında ciddi adımlara ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapılan TKD açıklamasında, hipertansiyonun Türkiye’deki hızını kesmek için çözüm yollarına da değinildi ve “TKD ve Sağlık Bakanlığı ile bu önlenebilir halk sağlığı sorununa karşı mücadelede yakın işbirliğine ihtiyaç vardır. Tarım Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Tuz Tebliği tuz kısıtlamasına yönelik öneri ve esnaf sanatkârlar derneği üzerinden lokantalarda hipertansiyon hastaları için tuz kısıtlı diyet seçeneği eklenmesi önerisinde bulunacağız. Halkımızın tuz tüketimini azaltmak için medya yolu ile bilgilendirme için kitle iletişim yolu ile de uyarıda bulunmaya devam edeceğiz” denildi.

Sayfa Yükleniyor...