Hipnozla kalp ağrısına son

Kalp ameliyatları öncesinde yapılan hipnoz, hastalarda kaygı, stres, endişe ve depresif bulguları azaltıyor, ağrı kesicilerin dozunu düşürüyor ve solunum destek cihazına daha az ihtiyaç duyulmasını sağlıyor.

Anadolu Ajansı 05.09.2011 - 11:05

Hipnozla kalp ağrısına son

Türk bilim insanları tarafından hayata geçirilen kalp cerrahisi öncesinde ''hipnoz'' uygulaması, yabancı bilim insanları tarafından da ilgi görüyor.

İstanbul Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül, Ağustos 2011'de İstanbul'da yapılan Avrupa Hipnoz Kongresi'nde kabul edilen yöntemi değerlendirdi. Ameliyat öncesi ve sonrasında hastadaki kaygı ve stresin azaltılabilmesinin hem hasta hem de hekim açısından operasyonun başarısında çok önemli olduğunu dile getiren Akgül, yıllardır birçok alanda kullanılan ''hipnoz'' tekniğinin de kalp cerrahisi öncesinde uygulanmaya başlandığını söyledi.

Akgül, hipnozun uyku ile uyanıklık arası bilinçli bir yoğunlaşma süreci olarak tanımlandığını belirterek, hipnozun bilinçaltını etkileyerek insanın kendi gücünün farkına varması olarak da değerlendirilebileceğini ifade etti. Hipnoterapi'nin ise hipnoz kullanılarak insanların sağlık ve gelişimleri için uygulanan bir terapi dalı olduğunu anlatan Akgül, kendilerinin de kliniklerinde kalp ameliyatı öncesinde hastalara hipnoterapist tarafından bu tekniğin uygulandığını söyledi.

Akgül, hipnoz tekniklerinin ''insanların kendi bilinçaltları ile uyumu yitirdikleri için hasta oldukları, dış programlamanın fazla olmasına bağlı olarak kendi benlikleriyle bağlantılarının koptuğu'' tezi ile gelişmeye başladığını belirterek, ''Biz de hastaları bir cisim veya hatıraları üzerine yoğunlaştırıp, korku ve ağrıdan uzaklaşmalarını sağlıyoruz. Kliniğimizde kalp ameliyatına girecek olan hastalardaki stres, kaygı, endişe, depresyon ve ameliyat sonra oluşabilecek olan ağrıyı en aza indirmek için dünya tıp literatürlerinde de kabul görmüş olan hipnoz tekniğini ameliyat öncesi hastanın hazırlığı sürecinde uyguluyoruz'' diye konuştu.

UYGULAMA İÇİN ETİK KURULDAN İZİN ALINIYOR
Hipnoz tekniğinin uygulandığı ameliyatların aynı kalp cerrahı tarafından yapıldığını anlatan Akgül, bu uygulamaları bir çalışma haline getirdiklerini söyledi. Akgül, çalışma için hastanenin etik kurulundan yazılı izin alarak tüm hastaları bu konuda bilgilendirdiklerini ve onamlarını aldıklarını belirterek, çalışma kapsamında kalp ameliyatı olacak 44 hastayı iki gruba ayırdıklarını ve tüm hastaları ameliyat öncesi bilimsel olarak kabul edilen kaygı testleri (STAI-1, Beck, RSS)'nden geçirdiklerini ifade etti.

Çalışmanın özellikle yurt dışından gelen Alman bilim adamlarınca çok beğenildiğini vurgulayan Akgül, uygulamaların dünyada çok nadir yapılabildiğine dikkati çekerek özellikle kalp cerrahisi olması gereken, ancak çok endişelenerek stres yaşayan hastalar için umut verici olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...