Hipnozla mesleğini korudu

Gineli profesyonel şarkıcı Alama Kante, boğazından alınacak tümörün ameliyatı süresince hipnoz edilerek şarkı söyledi. Ses tellerine zarar verme ihtimali olan ameliyatta kullanılan bu yöntem sayesinde şarkıcının ses tellerinin zarar görmesi engellendi.

16.06.2014 - 17:20

Hipnozla mesleğini korudu

Fransa’daki Henri Mondor hastanesinde gerçekleşen ameliyatta Alama Kante’ye ameliyatı sırasında acısını hafifletmek için hipnoz yöntemi uygulanarak şarkı söylenmesi sağlandı.

Hipnoz edilerek gırtlak ameliyatı yapılan bu yöntem dünyada bir ilk oldu.

Anestezi ve yoğun bakım bölümü başkanı Proseför Dhonneur tarafından Nisan ayında gerçekleştirilen operasyonun ayrıntıları ve görüntüleri hafta sonu boyunca yapılan basın toplantısında açıklandı.

Şarkıcı paratiroid bezinde bulunan tümörün alındığı kritik anlarda şarkı söylediği için, ses tellerinin zarar görmediğinden ameliyat sırasında emin olundu.

Profesör bu tekniğe bir çok kez başvurulduğunu fakat yapılan gırtlak operasyonunun bir ilk olduğunu söyledi. Dhonneur aynı zamanda hipnoz edilmeden böyle bir acıya dayanılmasının mümkün olmadığını da ekledi.

Alama Kante, ameliyat sırasında hipnozu yapan kişi tarafından transa geçirilerek Afrika’ya gitti ve şarkı söylemeye başladı.

Kante yapılan toplantıda ‘’Kendimi yönlendirmelere bıraktım, bir ameliyatta değil buradan çok uzakta Senegal’de şarkı söylüyordum’’ dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...