HIV ile verem birleşirse...

AIDS hastalığına yol açan HIV ile veremin bileşiminin gelecekte tüm dünyada büyük bir sağlık krizine neden olabileceği bildirildi.

Anadolu Ajansı 24.03.2010 - 18:28

HIV ile verem birleşirse...

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (RSF), Dünya Veremle Savaş Günü dolayısıyla yaptığı araştırma sonucunda, dünyada HIV'in en yaygın olduğu üçüncü ve veremin en yaygın olduğu dördüncü ülke olan Lesohto'da fakirlik ve şiddet yüzünden ortalama yaşam süresinin sadece 36 yıl olduğuna dikkati çekti.

BM AIDS Programı Başkanı Michel Sidibe, HIV ve verem bileşiminin geleceğin yeni salgını olabileceğini belirterek, dünyanın dikkatini vereme, özellikle de verem-HIV ortak enfeksiyonuna çekmek istediğini söyledi.

RSF'nin tıbbi koordinatörü Helen Bygrave de Lesotho'daki veremli hastaların yüzde 80 ila 90'ının aynı zamanda HIV taşıdığını tahmin ettiklerini ifade etti.

Güney Afrika'nın sınırları içinde kalan Lesotho'daki bazı erkeklerin çalışmak için Güney Afrika'ya gittikleri, dönüşlerinde de antibiyotiklere dirençli HIV ve verem türlerini ülkelerine taşıdıkları belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de ilaçlara direnç gösteren hastalıkların dünyada hastalıkları kontrol alma çabalarına tehdit oluşturduğunu bildirdi.

DSÖ, dünyada yaklaşık 9 milyon yeni verem vakası görüldüğünü, hastalık nedeniyle her yıl 1,5 milyondan fazla kişinin öldüğünü belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...