HIV taşıyıcılığı azaldı ama…

UNİCEF'in raporu, hem sevindiren hem düşündüren veriler içeriyor. Zira rapora göre, 10 yılda HIV taşıyan çocukların ve gençlerin sayısı yüzde 12 azaldı. Ancak her gün 15-24 yaşındaki 2 bin 500 çocuk ve genç HIV kapmaya devam ediyor.

01.06.2011 - 17:11

HIV taşıyıcılığı azaldı ama…

Dünya genelinde HIV taşıyan çocukların ve gençlerin sayısının azaldığı bildirildi. BM Çocuklara Yardım Fonu UNİCEF'in yayımladığı raporda, 10 yılda HIV taşıyan çocukların ve gençlerin sayısının yüzde 12 azaldığı ancak her gün 15-24 yaşındaki 2 bin 500 çocuk ve gencin HIV kapmaya devam ettiği belirtildi.

Raporu Güney Afrika'da açıklayan UNİCEF'in Orta ve Doğu Afrika'dan sorumlu başkanı Elhadj As Si, "bunun yetersiz bir gelişme olduğunu" vurguladı. Şu an 15-24 yaşında 5 milyon çocuk ve gencin HIV virüsü taşıdığı, bunların 4 milyonunun Sahraaltı Afrikası'nda yaşadığı belirtilen raporda, HIV taşıyan gençlerin yüzde 60'ının kadın olduğuna da dikkat çekildi.

Si, erken yaşta cinsel yaşamın başlaması ve uyuşturucu kullanımının HIV'in bulaşmasının başlıca nedenleri olduğunu belirterek, "Uzun süre toplumlar bu risk faktörlerine gözlerini kapadılar. Artık toplu halde sorumluluk üstlenmemizin zamanı geldi" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...