Huzurevlerine hareket geldi

Öncelikle İstanbul’daki huzurevlerinde gerçekleştirilen “Her Yaşta Hareket Özgürlüğü” projesi, yaşlılara egzersiz alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor. Projenin sayısal hedefi ise yaklaşık bin kişiye ulaşmak.

Haberler 17.10.2014 - 09:40

Huzurevlerine hareket geldi

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği ve Nobel İlaç’ın işbirliği ile yaşlıların hareket kabiliyetlerini artırarak yaşam kalitelerini yükseltmeyi amaçlayan “Her Yaşta Hareket Özgürlüğü” projesi başladı. Öncelikle İstanbul’daki huzurevlerinde gerçekleştirilecek projede, fizik tedavi uzmanlarının planlandığı egzersiz programları yaşlılara fizyoterapistler eşliğinde yaptırılıyor.

Projenin ilk ayağı Maltepe Özel Adora Huzurevi’ne gerçekleştirildi. Bu ziyarette yaklaşık 20 huzurevi sakini, öncelikle hastalıkları açısından değerlendirildi ve kendilerine uygun egzersiz programını fizyoterapist eşliğinde yapma fırsatı buldu.

Günümüzde milyonlarca kişinin, hareketsiz yaşam tarzına bağlı olarak diyabet, obezite, eklem ağrıları, dolaşım sistemi sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını belirten Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, şunları söyledi: "Özellikle aşırı kilo ve kasların zayıflaması, ilerleyen yaşlarda eklem sorunlarına yol açarak yaşlıların hareket kabiliyetlerini kısıtlamaktadır. Bu proje kapsamında yaşlılarımızın göz ardı ettikleri ama hayat kaliteleri için oldukça önemli olan başta eklem problemlerini, ağrılarını düzenli egzersizle en aza indirilebileceğimizi göstermek istiyoruz. 'Egzersiz ilaçtır' fikrinden yola çıkarak uzman doktor kontrolü ve reçetesi ile yapılan egzersiz, uzun ve ağrısız bir yaşamın ilk adımıdır.

"KÜÇÜK HAREKETLER BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER GETİRECEK"
Projemiz kapsamında yer alan her huzurevinde, yaşlılarımızla birebir görüşüp, egzersizlerini kontrollü olarak öğretip, onların sağlık sorunlarından şikayet etmesi yerine bu sorunlarla başedebilmelerini sağlayacak çözüm yolları sunmaya çalışacağız. Eminim ki öğrendikleri küçük hareketler dahi hayatlarına büyük değişiklikler getirecektir. Bir–iki ay sonunda yaşlılarımızı tekrar ziyaret ederek, çeşitli ölçümleme yöntemleriyle egzersizden ne kadar yarar gördüklerini saptayacağız.”

Sayfa Yükleniyor...