''Huzursuz bacağı'' ciddiye alın!

Otururken ya da uzanırken bacakları hareket ettirme ihtiyacı ile kendini gösteren, karıncalanma, yanma ve ağrı şikayetine yol açan huzursuz bacak sendromu toplumun %2 ile 15’ini etkiliyor.

03.07.2013 - 09:42

''Huzursuz bacağı'' ciddiye alın!

Huzursuz bacak sendromunun bir rahatsızlık olduğunu bilen ve hekime başvuranların sayısının çok az olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Melek Kandemir’e göre, sendromun görüldüğü birçok kişi, bacağını hareket ettirme isteğine karşı koyuyor ancak bu durum rahatsızlığın artmasına yol açıyor. Dr. Kandemir, nedeni bilinmeyen ve tam tedavisi olmayan sendromun etkilerini azaltmak için basit değişikliklerin işe yaradığını söylüyor.

Sendromun uykudan uyandıran periyodik bacak hareketlerinden farkına işaret eden Dr. Kandemir, “Huzursuz bacak sendromunun belirtileri genellikle akşam saatlerinde kişi istirahat halindeyken görülür. Bazen de yatmadan hemen önce ortaya çıkarak uykuya dalmayı güçleştirir” diyor.

Tanının, klinik muayene bulgularına göre konduğunu belirten Kandemir, uyku testinden önce yapılan SIT'in de (Suggested Immobilization Test) yardımcı olduğunu belirtiyor. Bu test sırasında yatakta ve uyanık halde bulunan kişinin bacaklarına bağlanan elektrotlarla bacak hareketleri kaydediliyor.

Sendromun nedeni tam olarak bilinmiyor ancak demir eksikliği, romatoid artrit, böbrek yetmezliği ve çeşitli nörolojik rahatsızlıkların etkisi olduğu düşünülüyor. Dr. Kandemir, daha az sıklıkta görülmesine karşın diyabet ve Parkinson hastalığı ile bazı ilaçların, alkol, sigara ve kafein kullanımının da huzursuz bacak sendromuna neden olduğunu söylüyor.

"HAREKET İSTEĞİ İLE SAVAŞMAYIN"
Tedavide ise şikayetleri azaltmaya yönelik yöntemler izleniyor. Bunun için bazı Parkinson ilaçları, kas gevşeticiler ve uyku ilaçları kullanılıyor. Öte yandan günlük yaşamda yapılabilecek küçük değişiklikler de sendromun etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. İşte Kandemir’in önerileri:
• Strese bağlı olarak artan rahatsızlık durumlarında gevşeme tekniklerini kullanabilirsiniz. Meditasyon ve yoganın yanı sıra hafif egzersizler de işe yarayabilir.
• Masaj ve ılık banyo, şikayetlerinizi azaltabilir.
• Şikayetleriniz özellikle uykudan önce çoğalıyorsa, uyuduğunuz ortamın sessiz, yatağınızın rahat olmasına özen gösterin. Çalışmalar, huzursuz bacak sendromu ile yiyecekler arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Kahve, çikolata ve kola gibi kafein içeren gıdalar ile çaydan uzak durmak şikayetlerin hafiflemesinde yardımcı olabilir. Alkol ve tütün kullanımından da uzak durulması önemli.
• Görülme sıklığı oldukça yüksek olan bu hastalık hakkında edindiğiniz bilgileri başkaları ile paylaşmanız da önemli. Böylece başkalarının da yaşadığı sorunu fark etmesini sağlayabilirsiniz.
• Bacağınızı hareket ettirme isteği hissettiğinizde bununla savaşmayın. Ayağa kalkabilir, yürüyebilir ya da bacaklarınızı kıpırdatabilirsiniz.
• Çalışma masanızın yüksekliğini ayarlamak da bir yöntem. Böylece hareket alanınız genişler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...