İçkici arkadaş, sağlığa zararlı

Yeni Zelanda’da yapılan araştırmaya göre, refah düzeyi düşük olanlar daha çok içkici arkadaş ediniyor ve aşırı alkol tüketen arkadaş, kişinin sağlığını kötü etkiliyor.

07.02.2011 - 13:23

İçkici arkadaş, sağlığa zararlı

Yeni Zelanda-Auckland'da Massey Üniversitesi’nde Prof. Dr. Sally Casswel'in yaptığı araştırmaya katılanlardan, alkollü içkilerle her gün aşırı düzeyde ilişkisi olanlarla arkadaşlık edenler veya bu bağımlılığa sahip aile yakını olanlar, sağlık ve refah konusunda kendilerini kötü durumda gördüklerini belirten yanıtlar verdiler.

Bu kişiler, hayatlarında aşırı alkol alan biri olmayanlara göre genel sağlık ölçümlerinde daha az puanlar aldılar ve genel olarak hayatlarından daha az memnun olduklarını belirttiler.

Araştırmaya yaşları 12 ile 80 arasında 3 bin 38 kişi alındı. Araştırılanların üçte biri, son bir yıl içinde hayatlarında çok içki içen bir kişi olduğunu söyledi.

Refah düzeyi düşük olanlar daha çok içkici arkadaş edinebiliyor.

Prof. Casswell, yaptıkları araştırmanın, araştırmaya katılanların sorunlarının etraflarında bir aşırı içkisi olmasından kaynaklandığını kanıtlamadığını, sorunlarının başka kaynakları da olabileceğini kaydetti.

Casswell araştırma bulgularının, aşırı alkol tüketimine karşı alınacak, içki fiyatlarını artırma veya alkollü araç kullanımının sert kurallarla sınırlandırılması ve minimum içki yaşı gibi önlemler konusunda yürütülen tartışmalarda dikkate alınması gerektiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...