"Yediklerinizi mutlaka küçük bir deftere yazın" diyen Uzman Diyetisyen Işın Sayın, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanın zor olmadığını söyledi. Bunun için dikkat edilecek noktaları anlatan Sayın, şu önerilerde bulundu:

“Hasta ve danışanlarımda yeme davranışında kalıcı değişiklik yakalayabilmek üzerinde uzun yıllar teorik ve pratik çalışmalarım oldu. Onlara önerdiğim çeşitli yöntemleri elbette ki kendimde de denedim. İşe yarar yöntemlerden biri de şöyle: Bazı yiyecekler vardır; sıklıkla yemeye başladığınızda kilo almanıza neden olur, hayatınızdan çıkardığınızda tekrar kilo verirsiniz. Kalın kıyafetlerle fazla kiloları saklayabilmenin de rahatlığıyla dayanamayıp bu yiyecekleri kışın tekrar yemeye başlarsınız. Bunlar, kabul etmeliyiz ki bizim besin zaaflarımızdır. Burada odaklanmanız gereken 'yaz' değil, 'besin zaaflarınızdır.' Bu zaafları belirlemek ve hayatınızdan çıkarmak, 'hedefi vurmak' demektir.”

Sayın, öncelikle sıklıkla yenilen yiyeceklerin bir liste haline getirilmesi gerektiğini belirterek, “Her zaman tek oturuşta yediğiniz porsiyonu ve yeme sıklığınızı besin adının karşısına yazın. Sonra da azaltılmış porsiyon ve azaltılmış yeme sıklığını karşılarına not alın. Bu besinleri yemek/içmek gerektikçe, tutarlılıkla ve kararlılıkla bu küçültülmüş porsiyonları tercih edin. Küçük bir de el defteri tutun. Başarılarınızı buraya kaydedin çünkü beyniniz, yazılan ve tekrar edilen davranışları daha hızlı alışkanlığa dönüştürecektir. Bunları şifreyle açılan kişisel bilgisayarınızda da takip edebilirsiniz. Yeme davranışınızı değiştirmenin üzerinde tıpkı bir proje gibi çalıştığınızda, büyük yarar sağlayacaksınız. Bu yöntemi, Benjamin Franklin kullanmış ve sadece 39 haftada tepeden tırnağa yepyeni bir birey olduğunu itiraf etmiştir” diye konuştu.

BESLENME ALIŞKANLIĞI 5-6 AYDA DEĞİŞİR
Hatalı yeme alışkanlığından kurtulmak için izlenecek yol hakkında ise Sayın’ın söyledikleri şöyle: “Hatalı yeme davranışlarınızı değiştirirseniz ortalama 5-6 ay gibi bir sürede (toplam süre, listenizin uzunluğuna da bağlıdır) siz de tepeden tırnağa değişebilirsiniz. Daha da önemlisi, her kış kilo alıp, yaz yaklaşınca panikleyerek şok diyetler yapmaya, detoks adı altında şok diyet kamplarına girmeye ihtiyaç duymayacaksınız. En güzel yanı, kilonuzu, sağlığınızı ve yeme içmeye dair keyiflerinizi birlikte koruyacaksınız. Tek ihtiyacınız; besin zaaflarınız için güvenli porsiyon büyüklüğü ve ideal yeme sıklığı üzerinde planlı biçimde yazarak çalışmaktır.”