İdrar kaçırmaya botoks çözümü

Estetikte kullanılan botoks, kadınlarda idrar kesesi kasının istem dışı kasılmasıyla meydana gelen idrar kaçırma sorununun tedavisinde de kullanılıyor.

Haberler 25.01.2011 - 12:28

İdrar kaçırmaya botoks çözümü

İdrar kaçırma, kadınların sosyal hayatını olumsuz etkileyen en büyük sorunlardan biri. Sorun, istemsiz bir şekilde aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda karın içi basıncının artışına bağlı olarak meydana gelebiliyor.

Pek çok kişide idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şikâyeti bulunduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Yücel , kadınların üçte birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığını belirterek, ''Yani her 100 kadından yaklaşık 30'unda bu soruna rastlanıyor. İlerleyen yaşlarda bu oran üçte ikiye çıkıyor'' dedi.

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınların çoğu kez evden çıkmak istemediklerini belirten Doç. Dr. Yücel, bu kadınların çarşı-pazar dolaşamadıklarını, gittikleri alışveriş merkezlerinde de öncelikle tuvaletleri araştırdıklarını dile getirdi.

"15 DAKİKALIK BİR İŞLEM"
Doç. Dr. Yücel, kadınlarda sık tuvalete gitme ve tuvalete yetişmeme sorununu, botoks olarak bilinen ''botulinum toksini''nin sinirleri geçici olarak felç etme özelliğinden yararlanılarak tedavi edilebildiğini dile getirdi.

İdrar kesesine girerek birkaç noktaya yaptıkları enjeksiyonun 15 dakikalık bir işlem olduğunu ve işlemin ardından kadınların 1 saat sonra evlerine giderek günlük yaşamlarına döndüklerini vurgulayan Doç. Dr. Yücel, botoksun etkisinin bir yıl sürdüğünü bildiren Doç. Dr. Yücel, arka arkaya 3 yıl enjeksiyon yapılan kadınlarda bir daha botoksa ihtiyaç duyulmadığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...