İhmal edilen küçük bir yara, ayağından etti

72 yaşındaki Hüseyin Kaya, ayağının altında çıkan ufak bir yara yüzünden belkide hayatının en zor günlerini yaşıyor. Çünkü gecikme ve ihmaller yüzünden ayağını kaybetti.

ntv.com.tr 11.10.2016 - 18:01 | Son Güncelleme : 11.10.2016 - 18:03

İhmal edilen küçük bir yara, ayağından etti

Diyabet hastası olan Hüseyin Kaya’nın, diyabete bağlı olarak ayağının altında çıkan yara nedeniyle sol bacağı enfeksiyon kaptı.

Kaya, 4 ay boyunca 9 hastane gezdiğini ve kaybedilen zaman yüzünden sol ayağının bir kısmının diz altından kesildiğini ve kesim sonrası kendisine uygulanan yara bakım tedavisinin devamı olmasa daha da uzuv kayıpları yaşayabilme ihtimali olduğunu düşünüyor.

“İHMALLER YÜZÜNDEN AYAĞIMDAN OLDUM!”

2015 yılında ayağının altında ufak bir yara çıktığını söyleyen Kaya, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Önce önemsemedim, ağrılarımın arttığı noktada hastaneye gitmeye karar verdim. Ayağımın altındaki yara sonra baş parmağıma sıçradı ve orada enfeksiyon yüzünden ayak başparmağım simsiyah bir hale geldi. İlk gittiğim özel hastanede doktorlar, yaradaki enfeksiyonun yayıldığını ve ayak başparmağımın kesilmesi gerektiğini söylediler. Hastane sonra yarayı temizleyemeyeceğine karar verdi ve bir başka hastaneye beni yönlendirdi. Gittiğim yer ise ayağın diz altından kesilmesi gerektiğini belirtti. Umudumuzu yitirmeden bu sefer bir kalp-damar hastanesine başvurduk orada ise yarayı açık bıraktılar ve bütün ayağım enfeksiyon kaptı.

""AYAĞIM KESİLDİ ANCAK ENFEKSİYON DEVAM ETTİ"

Daha sonra başka bir hastanede yarayı temizlediler ama oksijen tedavisi için başka bir hastaneye gitmemiz gerektiği söylendi. Oksijen tedavisi sonrası herhangi bir iyileşme olmayınca başka bir hastaneye daha gittik ve orası da ayağımın diz altından kesilmesi gerektiğini açıkladı. 2 hastane daha gezdikten sonra sol ayağımın bir kısmı diz altından kesildi. Ayağım kesilip eve geldikten 2 gün sonra tam her şey bitti derken yaram yine kararmaya başladı. Kontrole gittiğimde ise doktorum bu kez diz üstünde bacağımın kesilmesi gerektiğini söyledi. Buna karşı çıkan oğullarım bu alanda araştırmaları sonucu Deniz Hanım'a ulaştı. Deniz Yahcı’nın yara bakım ekibiyle şans eseri tanıştık ve hemen ayağıma tedaviye başladılar."

DİYABET HASTALARI AYAK YARALARINA KARŞI DİKKATLİ OLMALI

Anadolu yakasında 9 hastane gezdiğini ve 4 ay kadar bir gecikme yüzünden ayağının bir kısmından olduğunu söyleyen Hüseyin Kaya, “Ameliyat sonrası Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı ile tanışmasaydım, sol bacağımın üst kısmınıda kaybedecektim” diye konuştu.

Ailesinde de diyabet hastalarının bulunduğunu aktaran Kaya, “Şeker hastalığı yüzünden bugün bunlar başıma geldi" dedi.

Hüseyin Kaya’nın ayağında zaman kaybı yüzünden ampütasyonun gerçekleştiğini belirten Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı, diz üstü kesim kararı alınan hastaya uyguladıkları tedavi yöntemleri sayesinde enfeksiyonu nasıl bitirdiklerini şöyle anlattı:

Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı
Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı

DOĞRU YARA TEDAVİSİ ORGAN KAYIPLARINI ÖNLER

“Hüseyin Kaya'ya cerrahi bir debridman yaptık. Çünkü bize geldiğinde ameliyat yerinde nekrotik (ölü doku) kalınlığı çok fazlaydı. Cerrahi olarak temizlemeseydik yaradaki enfeksiyon yükünü kısa sürede azaltamayacaktık. Yarasını temizledikten sonra dokular arasındaki enfeksiyonu yok edebilmek için özel dezenfektan bir solisyonla yıkamalı. Negatif Basınç uyguladık. Yaradan tamamen enfeksiyonu yok ettikten sonra diyabet hastalarında büyüme hormonu salgılanmadığı için geç iyileşen yaraları söz konusudur. Bu durumu kaldırmak adına epidermal yara bakım ürünleri kullanarak yarasını kısa sürede kapatıp son olarak da üzerine bir cilt yaması yaptık. Şu anda Hüseyin Bey'in yarası tamamen kapandı.”

TEDAVİ EDİLMEYEN ENFEKSİYON KANI ZEHİRLER

Enfeksiyonun çok ciddi bir problem olduğunu belirten Yahcı, kısa sürede iyileşmeyen enfeksiyonun sepsise (kan zehirlenmesi) neden olduğunu, bunun da organ kayıplarına yol açabileceğini söyledi. Yahcı, doğru tedavinin diğer organların korunması açısından da çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...