İki anne bir babadan bebek

Bilim dünyası, üç kişiden doğan bebeği konuşuyor. Bu tartışmalı ve çok ses getiren yöntem annesindeki genetik bozukluğun bebeğe geçmemesi için kullanıldı.

NTV Haber 27.09.2016 - 23:31

İki anne bir babadan bebek
Arşiv

5 aylık bebek, anne ve babasının DNA'sının yanısıra gönüllü bir kişiden alınan genetik kodları da taşıyor. Amerikalı biliminsanları, annenin genlerindeki bir sorunu gidermek için bu sıradışı yönteme başvurdu. İşlem bu tür konularda yasal sınırlamaların olmadığı Meksika'da gerçekleştirildi.

Bu yeni yöntemde annenin yumurtasındaki sorunlu mitokondriyaller üçünçü kişiden alınan parçalarla labratuvar ortamında düzeltildi ve babanın spermleriyle döllenme sağlandı.

Mitokondriyaller, vucütta her hücrede bulunuyor ve yiyeceklerin enerjiye çevirilmesine yardımcı oluyor. Bazı kadınların mitokondriyallerinde genetik bozukluklar olabiliyor ve bu genetik bozuklukları kadınların bebeklerine de geçebiliyor.

İşte Amerikalı doktorlar, bu yeni yöntemle, genetik bozuklukların bebeğe geçmesini önledi. Üçünçü kişinin DNA örneklerinin sadece yüzde 0.1 oranında bebeğe geçtiği belirtiliyor. Ancak bu yöntemin çok tartışmalı olduğu ve iyi denetlenmesi gerektiğine de dikkat çekiliyor.

Sayfa Yükleniyor...