İki aylık bebeğe anjiyoplasti

Konya'da iki ay önce doğan ve kalp damarlarında darlık bulunan bir bebeğe ''balon anjiyoplasti'' yapıldı.

İki aylık bebeğe anjiyoplasti

Konya'nın Çumra ilçesinde oturan Özgül ile Atıf Yüksel Cerit çiftinin iki ay önce doğan ikisi erkek biri kız olan üçüz bebeklerinden Süleyman'ın anne karnındayken kalbinde sorun olduğu tespit edildi.

Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran, Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde ilk kez aortunda ciddi darlığı bulunan iki aylık bebeğe, ''balon anjiyoplasti'' uyguladıklarını söyledi. Oran, ''Yaklaşık 45 dakikalık bir girişim sonrası bebek sağlığına kavuştu'' dedi.

Bebeğin aort damarındaki darlık sonucu vücudunun üst bölümünde, kollarında ve beyin damarlarında kan basıncının ileri derecede yükseldiğini belirten Oran, ‘'Normalde iki aylık bebekte kan basıncının (tansiyonun) yüksek olmaması gerekir. Süleyman bebeğin tansiyonu normalin üzerinde tespit edildi. Ancak işlem sonrası, yapılan kan basıncı ölçümünde tansiyonun düştüğü belirlendi'' diye konuştu.

BEBEKLERDE BALON ANJİYOPLASTİ RİSKLİ
Bebeklerde balon anjiyoplasti yapılmasının büyüklere göre daha riskli olduğunu anlatan Oran, bunun sebebinin bebeklerin damarlarının büyüklere göre daha zayıf olmasından kaynaklandığını dile getirdi. İşlem bebeklere yapılırken çok daha dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Oran, sözlerine şunları ekledi:

''Yapılan başarılı balon anjiyoplastilere bağlı olarak günümüzde artık ameliyata verilen hasta sayısı azalmıştır. İşlemden sonra sadece kasığında kateterin yerleştirildiği bir giriş yeri kalmakta, o da 1-2 gün içinde iyileşip kaybolmaktadır. Dünyanın birçok gelişmiş çocuk kardiyoloji merkezlerinden yayınlanan raporlarda, bir yaş altındaki çocuklarda yüzde 30 oranında ikinci bir balon anjiyoplasti işlemi gerektiği, ancak cerrahi girişime nadiren gerek duyulduğu bildirilmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...