'İki canlısın çok ye' deseler de yemeyin

Kadın Hastalıkları Uzmanı Prof. Faruk Buyru, kadının gebe kalabilmesi için belirli oranda yağ dokusuna sahip olması gerektiğini belirtti, ''Kilo problemi olanlarda gebelik ve adet döngüsü ile ilgili sorun yaşanabiliyor'' dedi.

Anadolu Ajansı 22.01.2012 - 12:19

'İki canlısın çok ye' deseler de yemeyin

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, hamileliğin bir kadının hayatındaki en özel anlardan biri olduğunu belirterek, bu süreçte anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

Hamile kalmaya niyetlenen bir kişinin ideal kilosunda olmasının çok önemli olduğunu ifade eden Buyru, ''Bir kadının gebe kalabilmesi için belirli oranda yağ dokusuna sahip olması gerekir. Fazla kilo problemi olan kadınlarda gebelik ve adet döngüsü ile ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor. Polikistik over hastalığı olan kadınların yüzde 50'sinin aşırı kilo problemi var. Sadece kilo vermeyle yüzde 10'luk bir kilo kaybı ile kadınların hiçbir ilaca gereksinim duymadan rahat gebe kalabildiğini biliyoruz'' dedi.

''Zayıflık da şişmanlık da hamile kalmayı zorlaştırıyor'' diyen Buyru, ''İki canlısın çok ye algısı, hem bebeğin, hem annenin sağlığını tehdit ediyor. Gebelikte fazla kilo alınması sezaryen oranını da artırıyor'' diye konuştu.

Prof. Dr. Buyru, yoğun egzersiz yapan sporcularda adet düzensizliklerinin bulunduğunu ve yumurtlama olmadığını anlatarak, bunun yoğun egzersizin hormonları değiştirmesi ve vücutta yeterli yağ dokusu olmamasından kaynaklandığını söyledi.

TUZ VE KARBONHİDRATTAN UZAK DURULMALI
Faruk Buyru, tuzlu ve karbonhidratlı besinlerden uzak durulmasında fayda olduğunu belirterek, hem kilo alınmaması, hem de tansiyona dikkat edilmesinin bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemli olduğunu kaydetti.

Gebelikte kilo alımı konusunda yanlış bir algının varlığına işaret eden Buyru, ''Kadın, yaklaşık 13 kilo aldığında bu ideal kabul edilebilir ama ne yazık ki gebelik sırasında az kilo değil, çok kilo almaya eğilim var. Doğacak bebek daha sağlıklı olacak, daha akıllı olacakmış gibi anne adayları gereksiz birtakım beslenmelerle karşı karşıya kalabiliyor. Bazı gıdalara karşı istek artıyor ama o isteği abartmamak gerekiyor'' dedi.

Buyru, gebelikte vitamin kullanımına da dikkat etmek gerektiğini belirterek, ''Anne adayının, bir sürü yeme isteği uyandıran vitaminler kullanıp 20'den fazla kilo alması, gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, zor doğum ve bebeğin sezaryenle alınması gibi sorunları beraberinde getiriyor. Acıkmadan yiyip, doymadan sofradan kalkmak gerekiyor. Kalsiyum alımına dikkat etmek gerekir. Hem bebeğin, hem annenin kalsiyuma ihtiyacı fazla. Günde yarım litre süt içmek gerekiyor. Demir gereksinimi ortaya çıkıyor. Burada dikkat edilmesi gereken multi vitamin almaktır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...