İkişer kez böbrek nakli oldular, şimdi bebek sevinci yaşıyorlar

Böbrek yetmezliği ile mücadele ederken yolları tedavi gördükleri hastanede kesişen ve ikişer kez böbrek nakli yaptıran Arslan çifti, şimdi anne-baba olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Anadolu Ajansı 04.12.2017 - 12:23

İkişer kez böbrek nakli oldular, şimdi bebek sevinci yaşıyorlar

Hayatlarını, ortak kaderleri olan böbrek yetmezliğiyle geçiren Arslan çiftinin yolu, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavilerine devam ettikleri süreçte kesişti.

İlk naklini annesinden çapraz nakil yöntemiyle alan Erdal Arslan, bir yardımlaşma derneğinin yönetim kurulunda üye olduğu sırada, hastalara moral vermek için yapılan etkinlikte, kendisi de iki kez nakil olan eşi Özlem Arslan ile tanıştı. Çift, 2014'te ise hayatlarını birleştirme kararı aldı.

Daha sonra, hastalığının tekrar etmesi ve nakledilen böbreğin çalışmaması üzerine bir kez daha organ nakline ihtiyaç duyan Erdal Arslan, ikinci böbreğini de geçen yıl babasından aldı.

Hastalıkları sürecinde nakil olmak için kadavra listesine de yazılan ancak hem sağlık durumlarının aciliyeti hem de organ bağışının yetersiz olması nedeniyle aile bireylerinden organ almak durumunda kalan Arslan çifti, tedavilerinin kontrol altında devam etmesi üzerine anne ve baba olma şansını da yakalayarak, evlat sahibi oldu.

Arslan çifti şimdi, Yunus Emre adını verdikleri bebekleriyle yeni bir hayata başlamanın sevincini yaşıyor.

Erdal Arslan, şu anda sağlığının gayet iyi olduğunu ancak düzenli şekilde kontrollerinin devam ettiğini belirterek, bebek sahibi olma sürecini şöyle anlattı: 

"Çocuk istiyorduk, bunu doktorlarımıza danıştık. Yaklaşık 1,5 yıl kadar bekledik. Doktorlarımız bazı ilaçlarımızı değiştirdi ve çocuk sahibi olma yönünde bir engelimiz olmadığı söylendi. Benim ikinci naklimden 6 ay sonra oğlumuz dünyaya geldi. Yani biz ikişer kez nakilli anne, baba olduk. Böbrek hastalarının da çocuk sahibi olabilmeleri konusunda engel olmadığını gösterdik. Doktorlarımızın tamamı 7 gün 24 saat bizimle ve çocuğumuzla ilgilendi. Biz hastaneye doğumla ilgili başvurduğumuzda bile organ nakli cerrahımız, nefroloğumuz yanımızda bulundular. Doğuma girdiler." 

"YUNUS EMRE BİZE MUTLULUK GETİRDİ"

Eşiyle aynı kaderi paylaşan Özlem Arslan da birincisi 2004'te, ikincisi 2011'de olmak üzere iki kez böbrek nakli olduğunu söyledi.

Arslan, bir çocuk sahibi olmayı hayal ettiğini ancak çevresiyle hiç paylaşmadığını dile getirerek, duygularını şu sözlerle aktardı:

"Her zaman, 'Benim gibi hasta olmayan bir insanla evlensem beni anlamaz' diye düşünürdüm ama bu düşüncem Erdal karşıma çıkana kadardı. Yunus Emreli hayat çok iyi gidiyor. Daha önce niye gelmemiş diye düşünüyorum. Hayat asıl şimdi anlamlandı benim için. Böbrek nakilli olduğumu, hastası olduğumu unuttum gibi bir şey. Hastalık artık ikinci plana geçti. Yunus Emre bize mutluluk getirdi."

Çocuklarının da kontrollerinin sıkı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Arslan, organ bağışının önemine değinerek, bu konuda toplumsal farkındalığın artırılması için kendilerinin de ellerinden gelen desteği vermeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...