Mucizenin adı Ecrin ile Ceylin. Çünkü onlar anne ve babalarının karaciğeriyle tekrar hayata tutundular.

Urfalı ikizler geçen yıl sağlıklı olarak dünyaya geldi. Bebekler beş aylık olana kadar her şey yolundaydı. Anne Rabia Fırat, hayatlarını değiştiren olayın Ecrin’in karnının şişmesiyle başladığını söylüyor:

“Ecrinin karnı şişti, bir günde sert ve büyük, kötü bir hal almıştı. Baktığımda ben bile anladım bu çocukta bir sorun olduğunu. Hemen Harran Üniversitesi’ne götürdük ve kitle var dediler.

Ecrin'in karaciğerinde kanserli tümör vardı. Tedavi için Ankara'ya gittiler. Doktorlar ikizi olan Ceylin'in de risk altında olduğunu söyledi.

Baba Mehmet Fırat, “Bize ikizinde de kanser var dediler, şok olduk, acımız ikiye katlandı, yıkıldık” diyor.

Uzun bir kemoterapi sürecinin ardından doktorlar nakil kararı aldı. Anne ve babalarından eş zamanlı alınan karaciğer 13 aylık Ecrin ve Ceylin'e nakledildi.

Baba Mehmet Fırat, “Bugüne kadar iğne bile vurdurmazdım kendime ama çocuklarım için ameliyat masasına yattım” derken, anne Rabia Fırat, “Benim ciğerimi taşımaları çok güzel” ifadesini kullandı.

Fırat ailesi şimdi çok sağlıklı. Ameliyat dünyada bir ilk niteliğinde. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Koray Acarlı ise “Hem anne, hem babadan alınan yarım karaciğerle bu çocukların hastalıklı karaciğeri çıkarıldı ve yerine annelerinin bir parça karaciğeri konuldu. Aynı anda iki tane yapmak bizim için de çok gurur verici oldu” diye konuştu.