İkizlerin babaları farklı çıktı

Vietnam'da ikiz bebek sahibi olan bir aile bebeklerin farklı görünümlerinden şüphelendi. Şüphelerinde ne kadar haklı oldukları ise DNA testiyle ortaya çıktı.

ntv.com.tr 09.03.2016 - 17:16

İkizlerin babaları farklı çıktı

Çift yumurta ikizlerini kucaklarına alan Vietnamlı aile, nadir rastlanan bir durum karşısında şaşkınlık yaşadı. Ülkenin kuzeyindeki Hoa Binh eyaletinde yaşayan çift, iki yaşına gelen çocuklarının birbirlerine en ufak benzerlik göstermediğini fark edince DNA testi yaptırmaya karar verdi.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, çift hastanede bebeklerin karıştırılmış olması ihtimalinden korkarak hastaneye başvurdu. Zira çocuklar birbirlerine hiç benzemiyordu. Örneğin çocuklardan biri gür ve dalgalı saçlı, diğeri ise seyrek ve düz saçlıydı.

İKİZLERİN BABALARI FARKLI ÇIKTI

Ancak DNA testinin sonucu aileyi bir hayli şaşırttı. Çünkü DNA testi, çocukların annelerinin aynı, babalarının ise farklı olduğunu söylüyordu.

Tıbbi adı heteropaternal süperfekondasyon olaya çok ender rastlanıyor. Kadının rahmindeki yumurtaların kısa bir zaman zarfında iki farklı erkeğin spermiyle döllenmesi sonucu, doğan ikizlerin babaları farklı olabiliyor.

HETEROPATERNAL SÜPERFEKONDASYON NEDİR?

Bu olay Vietnam’da yaşanan ilk örnek. Tıpta heteropaternal süperfekondasyon olarak adlandırılıyor. Kadının yumurtası 12 ila 48 saat, erkeğin spermi ise 7 ila 10 gün canlı kalabiliyor. Dolayısıyla bir kadının kısa zaman aralığında iki farklı erkekle cinsel birleşme yaşaması sonucu nadir görülen bu tür gebelikle karşı karşıya kalınabiliyor.

Süperfekondasyon, birden fazla yumurtanın, farklı cinsel ilişkiler sırasında döllenmesi, heteropaternal ise yumurtaları birden fazla erkeğin döllemesi anlamına geliyor. Kadının ovülasyon döneminde birden fazla yumurtasının olduğu sırada birden fazla erkekle cinsel ilişkiye girmesi halinde ikizlerin babaları farklı olabiliyor. Kadının kısa bir zaman diliminde iki yumurtasının olması ve bu yumurtaların yine birden fazla erkeğin spermi tarafından döllenmesiyle de ikizlerin babaları farklı olabiliyor.


Farklı babalara sahip ikizlerle ilgili en son vaka, 2015 yılında ABD'nin New Jersey eyaletinde görülmüştü. O vaka, ABD'de bugüne kadar gözlenen sadece 3'üncü olaydı. 

TÜRKİYE’DE DE YAŞANMIŞTI

İstanbul’da da 2010 yılında meydana gelen olayda ikiz bebek sahibi çift aynı Vietnam’daki olaya benzer şekilde bebeklerin birbirlerine benzememesi sonucu şüphelenerek DNA testi yaptırmıştı. Babaların farklı olduğunun anlaşılması üzerine çiftin mahkemeye gitmesiyle olay basına yansımıştı.

Doktorların "Milyonda bir olur" dediği ve Türkiye'de ilk kez görülen olayda baba boşanma davası açmış ve kendisinden olmayan çocuğu da nüfusundan düşürmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...