İkram edilen her tatlıyı yemeyin!

Tatlıdaki yüksek kaloriye dikkat çeken beslenme uzmanları, bayram uyarısında bulunuyor: İkram edilen her tatlıyı tüketmeyin, hamur tatlıları yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin.

23.08.2011 - 15:58

İkram edilen her tatlıyı yemeyin!

Ramazan ayında oruç tutulması nedeniyle günlük öğün sayısı azalıyor ve beslenme alışkanlıklarında değişiklikler meydana geliyor. Ramazanın hemen ardından bayramda ise daha fazla yemek yeme eğilimi görülebiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Cemal Aytaç Ak, bayramda az öğün sayısı ile fazla yemek yerine, daha sık ve az miktarlarda besin tüketmenin doğru olduğunu belirtiyor.

Diyetisyen Ak, “Ramazan boyunca kahvaltı yapılmıyor. Bayram tatilinde ise kahvaltıya çok yükleniliyor. Kahvaltıda tüketilen salam, sosis, sucuk, pastırma gibi şarküteri ürünlerini menümüze almamalıyız” uyarısında bulunuyor.

“Bayramın ilk günlerinde ana ve ara öğünlerin atlanmaması önemlidir. Hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı ve sabah geç kalkılsa bile öğle yemeği yenmeli. Tatlı ve atıştırmalık gıdalarla öğle yemeğini atlayıp akşama kadar yemek yememek metabolizma hızımızı azaltarak, şişmanlığa zemin hazırlayan bir alışkanlık” diye konuşan Ak, günlük öğün saatlerine şu örnekleri veriyor:

“Saat 10.00’da kahvaltı edilse bile, saat 13.30 gibi öğle yemeği yenmeli. Saat 16.00 gibi tüketilecek bir meyve ve akşam 19.30’da yenecek akşam yemeği, günlük beslenme ihtiyacını karşılar. Ramazan’da geç saatlerde atıştırma alışkanlığı edinildiyse meyve, yoğurt gibi sağlıklı seçenekler tercih edilmeli ve 22.00’den sonra kesinlikle bir şey yenmemeli.”

TATLI YERİNE MEYVE...
Bayramda artan tatlı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ak, şöyle devam ediyor:

“Tatlılar hacim olarak küçük ve az doygunluk veren yiyecekler olmasına karşın kalorileri oldukça fazladır. İkram edilen her tatlıyı tüketmemek, hamur tatlıları, kızartılan tatlılar yerine daha hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek daha doğrudur. Tatlı günde bir porsiyondan fazla tüketilmemelidir. Bayram ziyaretlerinde tatlı yerine çay, kahve veya meyve ikramı daha sağlıklı olacaktır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...