'İlaç Fiyat Kararnamesi revize edilmeli'

TEB, yurt dışından getirilen ilaçların temininde şu an için sıkıntı olmadığını; ancak ilaç fiyatlarındaki düşüşün üreticilerin piyasadan ilaçları çekmesine yol açabileceğine dikkat çekti.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.03.2013 - 12:44

'İlaç Fiyat Kararnamesi revize edilmeli'

TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay, Kasım 2011'de yapılan İlaç Fiyat Kararnamesi ile ilaç fiyatlarının çok ciddi oranlarda düşürüldüğünü anımsattı. Başta kanser olmak üzere kimi ilaçların yurt içinde temin edilmesinin altında ''fiyat politikasının'' yattığını ifade eden Kızılay, fiyat üzerinde uzlaşma sağlayamayan imalatçı firmaların ilaçlarını Türkiye'ye sokmadığını söyledi.

Vatandaşların erişiminde sıkıntı olmaması için TEB olarak yurt dışından ilaç ithal ettiklerini belirten Kızılay, bunların önemli bir bölümünün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geri ödeme kapsamında olduğunu, ancak bir bölümünü vatandaşın karşılaması gerektiğini anlattı.

Türkiye'de ilaç fiyatlarının 5 referans ülke içerisinde genellikle Yunanistan ve Portekiz'e göre belirlendiğini söyleyen ve Türkiye'de bir ilacın, referans ülkedeki fiyatının yüzde 60'ı oranında satılması gerektiğini dile getiren Kızılay, ''Örneğin, Portekiz'de imalatçı fiyatı 100 TL olan bir ürün, Türkiye'ye geldiğinde en az 60 liradan satılmak zorundadır. İlaç fiyatı, referans fiyatının yüzde 60'ının altına da indiğinde global firmalar, ilaçlarını Türkiye'ye getirmemeye başladı'' dedi.

EN UCUZ TEKLİF SGK'YA SUNULUYOR
Kızılay, ilacın en ucuz fiyata getirilebilmesi için birçok ülkede araştırma yapıp teklif aldıklarını ve en ucuzunu SGK'ya sunduklarını belirtti.

Her şeyin bir değeri olduğunu ve değerinin altında bir fiyatın sorunların yaşanmasına yol açabildiğini vurgulayan Kızılay, şöyle konuştu: ''İlacın fiyatının olması gerekenin çok daha altında tutulması arzı etkiler ve talep yükselir. Talebin yükselmesi de sıkıntıyı yaratır. Bu nedenle ilaç fiyatlandırma politikası, revize edilmeli. Çünkü en ucuz Avrupa ülkesinden yüzde 40-60 daha ucuza fiyatlandırma yapılması halinde, sürdürülebilirlik sağlanamaz.”

Sayfa Yükleniyor...