İlaçları buzdolabına 'atıyoruz'

SGK'nın araştırması, tüm uyarılara rağmen Türkiye'de akılcı ilaç kullanımının yerleşmediğini gösterdi. Zira araştırmaya göre, her evin buzdolabında yaklaşık 11 kutu ilaç var ancak bunların yüzde 8'inin son kullanma tarihi geçmiş.

31.12.2012 - 12:35

İlaçları buzdolabına 'atıyoruz'

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, SGK'nın Türkiye'de ilaç kullanımına yönelik bilimsel bir araştırma yaptırdığını, çalışma kapsamında 12 ilde bin 200 aile ile görüşüldüğünü söyledi.

Çalışmanın sonuçlarını Ocak ayında kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade eden Acar, ''Bu çalışmada, en çok hangi ilaçlar çöpe atılıyor, hangi ilaçlar kullanılmıyor, bunların hepsi var. En fazla hangi ilaçları dolaplarımızda bulunduruyoruz? Hangi ilaçları daha fazla israf ediyoruz? Hangi ilaç gruplarını gereksiz yere kullanıyoruz? Araştırmada, tüm bu sorulara cevap aradık'' dedi.

'SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇLARI KULLANAN VAR'
Çalışmanın çok çarpıcı sonuçlar verdiğini belirten Acar, şu tespitlerde bulundu: "Elimize ulaşan ilk verilere göre, Türkiye'de evlerde bulunan ilaçların yüzde 8,1'inin son kullanma tarihleri geçmiş. 2012 yılında her hanede ortalama 1,5 kutu ilaç çöpe atılmış. Türkiye genelinde her evde 10,6 kutu ilaç var. Bizim buzdolaplarımız ilaçla dolu. Buzdolabında 30'dan fazla kutu ilaç bulunduran o kadar çok hane var ki ben dondum kaldım. İlaçlarını atmayı düşünenlerin yüzde 91'i bu ilaçları çöpe atmayı düşünüyor. Türkiye'de son kullanma tarihi geçmiş ilaçları kullanma oranı bile fazla. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçları kullanmak, yeni hastalıklara davetiye çıkarmaktır. Bütün bunlar, halkımızın sağlık konusunda, ilaç konusunda sağlıklı bilgilendirilmelerini gerektiren konular.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...