İlik naklinde dünya standartları yakalandı

Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın olumlu yansımalarından birinin de kemik iliği naklinde yaşandığını söyleyen Prof. Osman İlhan nakil sayısının, 5 yılda 10 kat arttığını belirtti.

Anadolu Ajansı 27.10.2011 - 14:44

İlik naklinde dünya standartları yakalandı

Prof. Dr. Osman İlhan, beraberinde Sağlık Bakanlığı Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Halil Yılmaz Sur ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu ile birlikte geldiği Erzurum'da, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde oluşturulan kemik iliği nakil merkezinde incelemelerde bulundu.

''Bundan daha kısa zaman önce 200-300 nakil yapılırken, bu sene 2 bin rakamına ulaşıyoruz'' diyen İlhan, ''Sağlık Bakanlığımızın ruhsat verdiği 45 merkez var. Erzurum'da 46. merkez oluyor. Çok onur duyuyorum. Erzurum'da açılacak merkez gerçekten Avrupa standartlarında bir merkez olacak. Buradaki arkadaşlar çok donanımlı. Uzun yılar İstanbul, Ankara ve yurt dışında deneyim kazandılar. Artık Erzurum ve çevresindeki insanların İstanbul veya Ankara'ya gelip yorulmalarına, eziyet çekmelerine gerek yok. Bu tedavi artık burada yapılacak. Biz Ankara Tıp'ta 20 yıl önce bu uygulamaya başlamıştık. Ama o zamanki şartlarla şu anda Erzurum'daki merkez arasında inanılmaz farklar var. Sanki burada Avrupa var'' diye konuştu.

HEDEF AVRUPA'DA İLK 3'E GİRMEK
Prof. İlhan, Türkiye'nin yılda 2000 kemik iliği nakliyle 5. sırada yer aldığını belirterek, ''Ama böyle gidersek, sayın bakanımızın da desteğiyle muhtemelen 2 yılda Türkiye Avrupa'da ilk 3'e girecektir'' dedi.

''Bugün Londra ve Paris'te yapılan bir ilik nakli Ankara ve İstanbul'da da yapılmaktadır'' diyen İlhan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Hatta bizim ülkemizde sonuçlar daha iyi olmaktadır. Ülkemizde 5 yıl öncesine nazaran yüzde binlik bir artış yaşanmıştır. Bu inanılmaz bir rakamdır. Türkiye'de hematoloji çok güçlü. Sayın bakanımız da bize çok destek oldu, oluyor. Konuyu çok iyi biliyor. Türkiye 4 bin nakille kısa zamanda uluslararası bir oyuncu olacaktır. Hedefimiz yılda 4 bin nakildir ve muhtemelen 2013'te bunu yakalıyoruz. Bundan çok onurluyum. Şunun altını çizmek istiyorum. Artık Türkiye'deki kemik iliği nakil merkezleri AB standartlarındadır. Bugün Erzurum'da yapılan merkez de bu seviyededir. Hatta daha iyidir.''

KEMİK İLİĞİ NAKLİ ÜCRETSİZ YAPILIYOR
Prof. Dr. İlhan, Türkiye'de vatandaşın kemik iliği naklinde elini cebine atmasının söz konusu olmadığına dikkati çekerek, ''Bu dünyada yok. Yurt dışında 400 bin dolarlık olan işlemi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, yeşil kartlı dahil ücretsiz yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye'ye son bir yılda 50 tane yurt dışından hasta geldi. Hatta bunlardan ikisi de ABD'lidir'' diye konuştu.

İlhan son olarak, Erzurum'daki merkezin ardından Diyarbakır'da kemik iliği nakli merkezinin açılacağını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...