'İlizarov' ile 6 santimetre uzadı

Sivas'ta bir lise öğrencisinin diğerinden kısa olan bacağı "ilizarov tekniği" ile 6 santimetre uzatıldı.

01.12.2010 - 18:24

'İlizarov' ile 6 santimetre uzadı

Doğuştan ortopedik bozuklukları yüzünden 2 aylıkken ve 5 yaşındayken ameliyat edilen 15 yaşındaki lise öğrencisi Mücahit Abbas Akbulut'un kısa olan bacağı başarılı bir ameliyatla 6 santimetre uzatılarak diğeriyle aynı uzunluğa getirildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ortopedi Servisinde, El Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hayati Öztürk, ilizarov tekniğini uyguladıklarını belirterek, "Daha önce de ayağında çarpıklık vardı, geç dönemlerde sıkıntı oluyordu. Onu da ilizarov tekniği ile düzeltmiştik'' dedi.

Mücahit'in bacaklarındaki uzunluk farkı yüzünden yürüyemediğini anlatan Öztürk, ''Koltuk değneğine bağlı kalmıştı. Şu anda koltuk değneğini bırakacak, normal, rutin işlerini yapacak. Yürümesinde hiçbir sıkıntı yok'' diye konuştu.

İlizarov tekniği hakkında bilgi veren Öztürk, uzatma ameliyatlarında bu yöntemle çok başarılı olunduğunu belirterek, ''Bunun bilgisayar destekli yeni versiyonları çıktı. Programı bilgisayara yüklüyorsunuz, o size ne kadar uzatma, kısaltma, döndürme ve rotasyon yapılacağını gösteriyor. Bunu kliniğimizde de uyguluyoruz. Dünyada eş zamanlı giden bir sistem'' dedi.

Alibaba Mahallesinde yaşayan, Atatürk Lisesi 1. sınıf öğrencisi Akbulut, yürüme konusunda yaşadığı sıkıntılardan kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor. Ortopedi servisinde tedavisi süren Akbulut, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Mutluyum, artık arkadaşlarımla aynı olacağım. Eskiden ayağım aksıyordu, artık aksamıyor'' diye konuştu.

İLİZAROV YÖNTEMİ HAKKINDA
Uygun biyolojik ve mekanik koşullarda, kemiğin kan dolaşımını koruyarak yapılan bir osteotomi yani kemiğin kesilmesi ameliyatıdır. Belirli aralıklarla tekrarlanan ameliyatlarla kemik uçları kontrollü ve dereceli olarak birbirinden uzaklaştırılır ve arada yeni kemik oluşur. Bu olaya “Distraksiyon osteogenezi-İlizarov yöntemi” denir. Kemikleri uzatma sırasında sinirler, kaslar, damarlar dahil bütün yumuşak dokular uzar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...