Cilt üzerinde sivilce, ben, yara, kabarıklık, kızarıklık gibi değişik lezyonlar gelişebiliyor ve bu oluşumlar kimi zaman kanserin öncüsü olabiliyor. Siğil, nodül, 2-3 haftada iyileşmeyen yara, kaşınan, acıyan, kanayan büyüyen ve değişim gösteren deri lezyonları da cilt kanserinin habercisi olabiliyor.

Sık rastlanan ve genellikle vücudun görünen yerlerinde ortaya çıkan kanser öncüsü lezyonlar ve cilt kanserleri, kendi kendine deri muayenesiyle fark edilebiliyor. Neolife Tıp Merkezi'nden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul, “Çok sık rastlanan bazal hücreli cilt kanseri ölümcül bir risk taşımıyor. Buna karşın spinal hücreli kanser ve özellikle melanom önemle üzerinde durulması gereken klinik durumlar. Kendi kendine deri muayenesi sayesinde kişi hem cildini tanıyor hem de deride var olan ve doktor kontrolünden geçmiş leke/ben gibi lezyonları takip edip, fark ettiği oluşumlar için doktorun fikrini alıyor" diyor.

Yaş ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin ayda bir defa kendi kendine deri muayenesi ve yılda bir defa doktor muayenesi, Prof. Kurul'un önerisi. Bu yaklaşım; deri hastalıklarının ve neredeyse tüm deri kanserlerinin erken teşhis edilmesini sağlıyor. 

ADIM ADIM KENDİ KENDİNE DERİ MUAYENESİ
Kendi kendine deri muayenesi için parlak ışıklı bir ortam, büyük boy ayna, el aynası, saç kurutma makinesi veya tarağa ihtiyaç olduğunu söyleyen Kurul, muayene için şu noktalara dikkat çekiyor: “Boy aynasının önünde öncelikle yüz, kulak ve boyun; kadınlarda meme derisi, meme altı, göğüs, karın, sırt ve kalça; bacakların iç-dış, yan ve arkası, kolların ön-arka, alt-üst ve omuzların kontrol edilmesi gerekiyor. Kulak arkası, ense, sırt, kalça ve bacakların arka kısmı ve genital bölge gibi görülemeyen/zor görülen yerlerde ise el aynası desteği ile (çift ayna) muayeneye devam edilmeli. Parmaklar dahil el içi ve sırtı, parmak araları ve tırnaklar; bacaklar, ayak bilekleri, ayak üstü, ayak altı ve parmak aralarının çıplak gözle kontrol edilmesi gerekiyor. Tarak, saç kurutma makinesi veya el yardımıyla saçlı derinin de düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Muayene sonrasında değişikliklerin not edilmesiyle özellikle boyut, şekil, renk değişimi ve yeni oluşumlar gibi farklılıklar rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Yeni bir oluşum veya değişiklik varsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekiyor.”

Muayene sonrası gerekliyse koruyucu cerrahi, ilaç tedavisi ya da düzenli takip kararı alınıyor.