İlk adımını 5.5 yaşında attı

Erken doğum nedeniyle beyin felci olan İlhan Efe Aslandoğdu, koltuk değneklerinin yardımıyla ilk adımını attı.

Haberler 23.05.2009 - 12:17

Balıkesir'de 2003 yılında dünyaya gelen İlhan Efe Aslandoğdu, erken doğum nedeniyle beyin felci-cerebral palsy oldu.

Özel bir rehabilitasyon merkezinde tedavi gören, termal havuzda yüzerek ve ata binerek ile hastalığını yenmeye çalışan İlhan Efe'nin koltuk değneklerinin desteğiyle ilk adımını atması, ailesi ve tedavisini yapan fizyoterapistleri sevindirdi.

Fizyoterapist Gönül Kaygusuz, İlhan Efe'nin 4.5 yıl önce merkezlerine geldiğini, geçen yıl Kasım ayında İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde bir operasyon geçirdiğini belirtti. Kaygusuz, "İlhan Efe çok azimli. 4.5 yıldır birlikte çalışıyoruz. Artık benim oğlum gibi oldu. Bu yıl bir ameliyat daha olduktan sonra koltuk değneklerini de atacak" diye konuştu.

İlhan Efe'nin erken doğumdan kaynaklanan beyin felci nedeniyle yürüme ve dengede durma sorunu yaşadığını anlatan Kaygusuz, şunları söyledi:

"Eşim fizyoterapist Hakan Kaygusuz 4.5 yıldır İlhan Efe'yi ata bindiriyor, haftanın 5 günü termal havuzda yüzerek kaslarının gelişmesine yardımcı oluyor. İlhan Efe kendisi de çalışmayı öğrendi. Onun her geçen gün daha iyi olduğunu görmek bizleri çok mutlu ediyor. Haftada 5 gün 1'er saat çalışıyoruz. Bu yıl sonbaharda İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde bir kez daha  ameliyat edildikten sonra inşallah koltuk değneklerini de atarak yürüyecek, koşabilecek."

İlhan Efe'nin ailesi de, çocuklarının adım attığını görmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, "Oğlumuzun geç de olsa ilk adımını atması bu hastalıkta erken tanı ve tedavinin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı" dedi.

Sayfa Yükleniyor...