İlk yapay kalp nakil için hazır

Fransız bir doktor, kendi ifadesiyle “dünyanın ilk tamamen nakledilebilecek yapay kalbini” geliştirdiklerini açıkladı. Dünyada organ bağışındaki sıkıntıyı gidermek amacıyla tasarlanan yapay kalp, 2011’de klinik deneyler için hazır olacak.

Haberler 07.01.2009 - 19:33

İlk yapay kalp nakil için hazır

Avrupalı araştırmacılar, tamamen yapay prototip hazırladı. Bilim adamları, kalp naklinin ilk kez yapılmasından otuz yıl sonra, ilk yapay kalbin, hayvan dokuları, titanyum ve füze üretiminde kullanılan teknolojinin bir araya getirilmesiyle geliştirildiğini ve gerçek bir organ gibi çalıştığını söylüyor.

Yapay kalbin üretimi, kalp nakil uzmanı Alain Carpentier, Truffle şirketi ve Fransız yeni buluşlar ajansının desteğinde biyomedikal Carmat firması tarafından Paris yakınında bir yerde yapılacak.

Bilim adamı Carpentier, AFP ajansına yaptığı açıklamada, “artık araştırma safhasından klinik uygulamalara geçtiklerini ve 15 yıllık çalışmadan sonra yapay kalbin insanların kullanımına hazırlanması için üretimine başlayacaklarını” söyledi.

Kimyasal işlem görmüş hayvan dokularından yapılan yapay kalpte, Carpentier tarafından geliştirilen ve hali hazırda dünyada kullanılan kalp kapakçıları protezine benzer bir teknoloji kullanılıyor.

Carpentier, yapay kalpte kullanılan hayvan dokularının, hastanın bağışıklık sisteminin bu organı reddetmesini engelleyecek şekilde tasarlandığını belirtti.

Yapay kalbin şimdiye kadar hem hayvanlarda hem de dijital simülasyon yoluyla denendiğini kaydeden Carpentier, denemeler sırasında komplikasyon olmadığına dikkat çekti.

Gerçek bir kalp görüntüsüne sahip yapay kalbin, dünyada her yıl ihtiyaç duyulan 20 bin kalp bağışçısı sıkıntısına çare bulması ümit ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...