İlk Yüz nakli 2011 yazında

Türkiye'nin yüz nakli yapılacak ilk hastası Sezgin Ergen, tetkik sürecine alındı. İlk çift kol naklini yapan Doç. Ömer Özkan, “Yüz naklini yaza kadar İnşallah yaparız” dedi.

29.04.2011 - 15:16

İlk Yüz nakli 2011 yazında

Eşinden gördüğü şiddet nedeniyle girdiği bunalım sonucu 18 yıl önce kendisini boğazından av tüfeğiyle vurarak intihar girişiminde bulunan ve yüzünde tahribat oluşan Sezgin Ergen, memleketi Zonguldak'tan Antalya'ya geldi.

Ergen'in yüz nakli için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği'ne yatış işlemleri yapıldı. Nakil için tetkiklere başlanan Ergen, servisteki odasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yurt dışında yaşarken, evliliği nedeniyle döndüğü Türkiye'de çok güzel geçen ilk beş yıldan sonra eşinden yıllarca şiddet gördüğünü anlattı.

Ergen, bu nedenle psikolojik tedavi gördüğünü, devam eden şiddet ve aşırı kıskançlık baskısı nedeniyle, 18 yıl önce evinde av tüfeğini boğazına ateşleyerek kendini öldürmeye çalıştığını söyledi. Ağır yaralandığı ve saçmalar nedeniyle yüzünde parçalanma ve büyük tahribat oluştuğunu belirten Ergen, yıllarca tedavi gördüğünü belirtti. Yıllardır çocuklarından da ayrı kaldığını ve ailesinin desteğiyle ayakta durabildiğini anlatan Ergen, yüz nakli yapılacağını duyduğunda önce şok olduğunu ve inanamadığını ifade etti. Ergen, ''Bu şans bana nasıl güldü?'' diye düşündüğünü ve yüz nakli yapılacak ilk hasta olarak seçilmesinin ''iyi insan'' olmasının hediyesi olarak yorumladığını belirterek, şunları anlattı:

“YILLARCA BEKLEDİM, KATLANIRIM, HAZIRIM”
''Allah'a çok dua ederim. Yüz nakli için de dua ettim. Doktorlarım 'yüz naklini gerçekleştireceğiz. Sen dayanıklısın, bizim için de, senin için de zor olacak, katlanabilecek misin' dediler. 'Katlanırım, hazırım' dedim. Yatışım yapıldı, tetkikler yapılacak. Burada üç ay yatacağım, daha sonra donör bulunmasıyla ameliyata alınacağım.''

''Ameliyattan sonra nasıl bir yüz hayal ediyorsunuz?'' sorusu üzerine Sezgin, ''Dün akşam aynaya baktım, yine hayal ettim. Sarı, uzun saçlar, hafif makyaj yaptığımın hayalini kurdum. Kendimde canlandırma yaptım. Bu hayal ve aynadaki kadın rüyama girdi. Rüyamda da aynı şeyleri gördüm. Çok güzel olmuştum. İnanıyorum. Bu rüyanın gerçek olacağını hissediyorum'' ifadelerini kullandı.

Ergen, Antalya'daki tetkik ve tedavi süresince genellikle yalnız olacağını, bazı yakınlarının da kendisiyle ilgileneceklerini söyledi.

DOÇ. DR. ÖZKAN: DONÖR ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR
Türkiye'nin ilk yüz naklini yapmaya hazırlanan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan da Sağlık Bakanlığı'nın yüz nakline onay veren ruhsatlandırma işlemi için son aşamaya geldiklerini söyledi:

''Son aşamadayız artık, ruhsatın gelmesini bekleyeceğiz. Ruhsat aşaması 1-1,5 ay sürede tamamlanır. Biz de son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Bu ruhsat, merkezimizde yüz naklinin yapılabilirliğini onaylayan izindir. Hastamızın da yatışı yapıldı. Tetkikler yapılıyor. Donör arayışımızı sürdürüyoruz. Yüz naklini yaza kadar İnşallah yaparız diye düşünüyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...