NTV

İlk yüz nakli duyarlılığı arttırdı

Sağlık
İlk yüz nakli duyarlılığı arttırdı

Akdeniz Üniversitesi'ndeki ilk yüz naklinin duyarlılığı arttırdığını belirten İzmir Sağlık Müdürü Özkan, “İkinci yüz nakli ameliyatının da başarıyla sonuçlanmasını umuyoruz” dedi.

İzmir Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, bağışlanan organların askeri uçak ve Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Ankara'ya gönderildiğini bildirdi.

İlişkili Haberler


Özkan, geçen hafta Çeşme'nin Alaçatı beldesinde meydana gelen motosiklet kazasında yaralanan hastanın 5-6 dakikada olay yerine ulaşan 112 Acil Servis ekibiyle önce Çeşme Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını, oradan da Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi.

Beyin kanaması geçiren ve kafatasında kırıklar bulunan hastanın 34 dakikada Çeşme'den Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildiğini ifade eden Özkan, hastanın beyin ölümünün ise sağlık müdürlüğü bünyesindeki Bölge Koordinasyon Merkezi'ne dün akşam bildirildiğini kaydetti.

40 yaşındaki erkek donörün yüzü, kolları ve bacaklarının Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine, karaciğerinin GATA'ya gönderildiğini, iki korneanın ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde kaldığını, böbreklerin de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildiğini dile getiren Özkan, şöyle konuştu:

ORGAN BAĞIŞINDA SAYININ ARTMASI SEVİNDİRİCİ
''Organlar bir askeri uçak ve Sağlık Bakanlığı’na ait bir ambulans uçakla Ankara'ya gönderildi. Ege Bölgesi'ndeki 7 ilin bağlı olduğu İzmir Bölge Koordinasyon Merkezi'ne bu yıl 34 beyin ölümü bildirildi. Bu vakayla beraber 13 beyin ölümünden kadavradan donör çıkarıldı. Geçen yıl ise 250 beyin ölümü gerçekleşen vakaların 79'unda kadavradan donör çıkarıldı. Türkiye'de ilk kez 79 kadavradan organ bağışı sayısına ulaşıldı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan ilk yüz naklinin ardından vatandaşlarımızın duyarlılığı arttı. İkinci ameliyatın da başarıyla sonuçlanmasını umuyoruz. Vatandaşlarımızın organ nakli konusunda daha duyarlı olmasını bekliyoruz.''

İkinci yüz naklinden sonra İzmir'de de bu yönde taleplerin gelebileceğini dile getiren Özkan, ''İzmir, Ege'nin sağlık başkentidir. Bu iki nakilden sonra arkadaşlarımız bu işe soyunacaktır. Özellikle Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki plastik cerrahi uzmanlarımız umarım hevesle ilk yüz nakli yapılmasını bekliyorlardır'' diye konuştu.