İlk yüz nakli özel izinle yapıldı

Tam Gün Yasası gereğince, muayenehanesi olduğu için üniversitede öğretim üyeliği statüsü devam eden ancak ameliyatlara giremeyen Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’nin ilk yüz naklini özel izinle yaptı.

23.01.2012 - 10:00

İlk yüz nakli özel izinle yapıldı

Dünyada ilk kez aynı anda bacak ve 2 kol nakli ile yüz nakli ameliyatını gerçekleşen ekibin başındaki Prof. Ömer Özkan bu ameliyatlara özel izinle girdi.

Akşam’ın haberine göre, Tam Gün Yasası sürecinde muayenehanesi olduğu için öğretim üyeliği statüsü devam eden ancak ameliyatlara giremeyen Prof. Özkan'a bu nakil için özel izin verildi.

Cuma gününden bu yana Estetik ve Plastik Cerrahi Bölümü Anabilim Dalı Başkanı eşi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ve 25 kişilik ekibiyle birlikte hastaneden ayrılmayan Prof. Özkan, hastaların durumuyla ilgili olarak da şunları söyledi:

HASTALARIN GENEL SAĞLIK DURUMU İYİ
“Yüz nakli olan hastamızın doku ya da vücut sağlığıyla ilgili bir problemi yok. Ara ara uyandırılıyorlar. İlk uyandırıldığında Uğur Acar'a başarılı ameliyat geçirdiğini anlattık, o da kafasıyla onayladı. Öğleden sonra tümüyle uyandırıp servise almayı planlıyoruz. Atilla Kavdır'ın ise kollarını kaybetme tehlikesi yaşamaması için bacağını almak zorunda kaldık. Onun ailesi yoğun bakıma girdi, Uğur Acar'ı da serviste ailesiyle görüştürmeyi planlıyoruz.”

ORGANLAR REDDEDİLEBİLİR Mİ?
Ameliyatın da, ameliyat sonrası takibin de zor olduğunun altını çizen Prof. Özkan, Atilla Kavdır’a takılan bacağın, çıkan dolaşım sorunu nedeniyle alındığın belirtti ve önümüzdeki 10 günün kritik olduğunu yineledi.

Prof. Özkan, “10 gün boyunca istim üzerindeyiz. Neredeyse nefesimizi tutarak bekliyoruz. Bir yıl boyunca vücudunu baskılamaya ağır bir ilaç tedavisiyle devam edeceğiz. Hasta olmamaları, bağışık sistemlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Ama Uğur Acar, özellikle bu bedeli ödemeyi çok göze almıştı. Ameliyata girmeden söylediği şu cümleyi hayatım boyunca unutamam: “Hocam, artık çocuklar benden korkmayacak değil mi...” İşte bu söz ameliyatın önemini ortaya çıkardı. Yüzünün gerçek halini bulması bir ay sonra olacak" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...