İmplant tedavisine anti depresan darbesi

En çok tüketilen ilaçlardan biri olan antidepresanların, diş implantı tedavisini olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

ntv.com.tr 09.03.2016 - 11:57 | Son Güncelleme : 09.03.2016 - 12:09

İmplant tedavisine anti depresan darbesi

New York'ta Buffalo Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, anksiyete, acı ya da diğer bozuklukları tedavi amacıyla kullanılan antidepresanların, diş implantlarında başarısız sonuçlara neden olduğu belirlendi.

Araştırmada, antidepresan kullanımının diş implantlarında başarısızlık riskini 4 kat artırdığı kanıtlandı. Ayrıca her düzenli olarak antidepresan kullanılan yıl, başarısızlık ihtimalini de 2'ye katlıyor. 

Genellikle ruh halini ve duyguları kontrol altına almak için kullanılan antidepresanlar, yan etkilerden biri olarak kemik metoboliz düzenini azaltıyor. Bu da implant tedavisinde oldukça önemli olan kemik iyileşme sürecini de sekteye uğratıyor. 

12 yaşın üzerindeki her 10 Amerikalıdan 1'i, ülkede en çok tüketilen ilaç olan antidepresanları kullanıyor. 

Araştırmalara liderlik yapan Sulochana Gurung, implantların sağlıklı bir şekilde yerleştirilmesi için kemikte uygun bir alanın oluşması gerektiğine dikkat çekiyor. 

Elde edilen verilere göre, başarısız implant operasyonlarının yüzde 33'ün antidepresan kullanan hastalarda gerçekleşiyor. Yine antidepresan kullanan hastaların sadece yüzde 11'inin implant tedavisi sorunsuz bir şekilde yapılıyor.

Antidepresanların dünya çapında milyonlarca kişinin sağlığına olumlu etki yaptığına dikkat çeken Latifa Bairam ise yan etkilere dikkat çekiyor. Hastaların doktorlarla koordine bir şekilde çalışması gerektiğini söyleyen Bairam, bu şekilde fayda-zarar dengesinin kurulmasının önemli olduğunu söylüyor.

Araştırmanın lideri Gurung, elde edilen bilgileri 19 Mart'ta düzenlenecek Amerikan Diş Araştırma Derneği'nin konferansında bilim dünyasına sunacak.

Sayfa Yükleniyor...