İmplantta ürün tercihine dikkat edin

İmplant son yıllarda giderek daha çok tercih edilir oldu. Ancak diş hekimleri, kalitesiz, patentsiz ve ucuz implantların ciddi sorunlar yarattığı görüşünde.

Haberler 22.11.2012 - 09:44

İmplantta ürün tercihine dikkat edin

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Yalçın, kopya ürün olarak imal edilmiş implantların kemik erimesine kadar giden bir süreci başlatabileceği uyarısında bulunarak ürün tercihinde dikkatli olunmasını önerdi. 

Uluslararası patentli ürünlerin kopyalanması ile daha ucuza üretilen implantların kullanımı arttıkça hasta şikayetleri de artıyor. Prof. Yalçın sadece fiyat odaklı düşünülerek, sağlıklı malzeme kullanılmadan yapılan implantlar nedeniyle kendilerine çok fazla şikayet geldiğini bildirdi.

Yalçın, uluslararası standartları sağlamayan ucuz ürünlerin kullanılmasının zamanla kemik erimesine, enfeksiyona ve implant kaybına kadar giden ciddi sorunlara yol açtığını belirtti. Birçok hastanın yapılan implantlarını kaybettiği ve hastaların bu durumu implantın vücut tarafından kabul edilmediği şeklinde yorumladıklarını ifade eden Dr. Yalçın, implantların insan kemiği ile uygun koşullar oluşturulduğunda kaynaşmamasının mümkün olmadığını söyledi.

Titanyumdan yapılan implantların kemik dokusuyla her durumda kaynaştığını ama çeşitli sebeplerden dolayı kayıpların yaşandığını belirten Yalçın, “İyi implant sistemleri ve tecrübeli ellerde % 2-3 oranı gibi düşük bir yüzdede kayıplarla karşılaşıyoruz” dedi.

"SADECE FİYAT ODAKLI DÜŞÜNMEYİN"
Yalçın, “Uzun araştırmalarla üretilmiş patentli ürünler, ucuz implant üretebilmek için değiştirilerek kopyalanıyor. Bu da kaliteyi tamamen düşürüyor. İmplantın parçaları yerlerine düzgün oturmuyor. İçindeki titanyum maddesinin olması gereken değerde olmaması nedeniyle bir süre sonra bağlantılar oynuyor, implant ile üstüne gelen kesik diş şeklindeki parçanın birbiriyle iyi birleşmemesi nedeniyle arada açıklık kalıyor ve burada bakteri üremesi için uygun bir ortam oluşuyor. Böylece kemik erimesine kadar giden şikayetler başlıyor. Uzun vadede başka komplikasyonlar da görülebiliyor” uyarısında bulundu.

İmplant yaptıracak hastaların sadece fiyat odaklı düşünmemelerini, implantın kaliteli ürün ve tecrübe gerektirdiğini unutmamalarını söyleyen Yalçın şöyle konuştu: “İmplant uygulamasında başarının iki önemli ayağı vardır. Uzun süreli klinik sonuçlarla başarısını ispatlamış uluslararası standartlarda patentli ürünlerin kullanılması ve iyi eğitim almış, tecrübeli bir hekim tarafından uygulanması. İmplant yaptırırken bu unsurlara dikkat edilmeli.”

Sayfa Yükleniyor...