İnatçı grip yatağa düşürüyor

Önceden nane limon çayları veya bol C vitamini ile birkaç günde kendimize gelirken, artık haftalarca süren ve sürekli tekrarlayan hatta hastanede alınan serumlarla iyileşebildiğimiz griplerle karşı karşıyayız.

03.03.2011 - 09:33

İnatçı grip yatağa düşürüyor

Grip hastalığı da değişime uğradı ve pek çok kişiyi yatağa düşürdü. Soğuk havalar da gribin en büyük destekçisi. Gribin önemsenmemesi ve tedavi edilmemesi hastalığın daha ileri evrelere taşınmasına ve tekrarlanmasına sebep oluyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, grip hastalığından korunma ve soğuk havalarda sağlıklı kalmanın yolları konusunda şu bilgileri veriyor:

GRİP MASUM BİR HASTALIK DEĞİL
“Grip korkulması ve korunulması gereken bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedavi ile hastalığın ilerlemesi önlenirse yaşamı tehdit etmez. Ancak iyileşme süresine kadar iş, okul veya sosyal aktivitelerden sizi alıkoymaktadır. Gripte iyileşme sağlanıncaya kadar hasta olanların işe gitmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Hasta olanlar, solunum sıkıntısı, üç günden fazla süren yüksek ateş ve şuur bulanıklığı gibi durumlarda vakit geçirmeksizin sağlık kuruluşlarına mutlaka başvurmalıdır.

65 YAŞ ÜZERİ KİŞİLER RİSK ALTINDA
Özellikle 65 yaşın üzerinde olanlar, kronik kalp, akciğer, metabolik, nörolojik hastalığı bulunanlar, hamileler ve 5 yaş altındaki çocuklar, gribi daha ağır geçirdikleri için, “risk grubu” olarak değerlendiriliyor. Bu gruptaki kişilerin grip aşılarını yaptırmaları öneriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, 65 yaş üstündekilerin ve kronik hastalığı bulunanların aşılarını “Sağlık Uygulama Tebliği” kapsamında karşılıyor.

HASTA OLANLARA YAKLAŞMAK GRİBE DAVETİYE ÇIKARTIR
En sık bulaşma yolu da tokalaşma, yakın konuşmalar, öpüşme gibi yakın temastır. Grip ve benzeri hastalıklardan korunmanın, mevsimsel grip aşısıyla birlikte en etkili yolu, genel hijyen kurallarına uyulmasıdır. Ellerin sıkça yıkanması en önemli korunma yollarından biridir. Öksürme ve hapşırma durumunda ağız ve burun kâğıt mendille kapatılmalı ve mendil çöp kutusuna atılmalı. Bu mümkün değilse kolun içiyle ağız ve burun kapatılmalı. Sık kullanılan yüzeyler günlük temizlik malzemeleriyle sık temizlenmeli, kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

GRİBİ ATLATMAK İÇİN EVDE İSTİRAHAT ŞART
Hasta olan kişiler, evlerinde istirahat etmeli, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır; çünkü grip olan insanların kalabalık ortamlarda bulunmaları diğer insanların enfeksiyon kapmalarına neden olur. Böylelikle bir zincir şeklinde yayılan gripten kurtulsanız da ilerleyen zaman içinde bir başka kişiden size bulaşmasına fırsat vermiş olacaksınız.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...