İlişkili Haberler

Hipertiroidi, hipotiroidi, guatr ve nodüler guatr gibi tiroid hastalıkları Türkiye’de en çok görülen endokrinolojik hastalıklar arasında yer alıyor.

Tiroidin, tüm hücre ve sistemleri etkileyerek metabolizmayı kontrol eden hormonlardan oluştuğunu belirten Uzm. Dr. Ahmet Kadri Kanbur, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için tiroid hastalıklarının doğru şekilde tedavi edilmesinin şart olduğunu söyledi.

Dr. Kanbur, tirodde sorun olduğunu gösteren belirtilere dikkat çekti, “Çabuk yorulma, uyuklama, isteksizlik, soğuğa dayanamama, ellerde ve ayaklarda uyuşma, iştahsızlık, kilo alamama veya verememe, cilt kuruluğu, saç dökülmesi; tiroid hastalarının tanı sürecinde en çok duyduğumuz şikâyetlerinden sadece bir kaçı. Tanı süreci oldukça hızlı olan bu hastalık için bir dahiliye doktoruna görünmeniz yeterlidir” dedi.
Uzm. Dr. Ahmet Kadri Kanbur, tiroidden şüphelenilen hastalarda öncelikle hormon düzeyleri kontrol edilerek, gerekli görüldüğünde tiroid bezinin yapısını görmek ve nodül olup olmadığını tespit etmek amacıyla ultrason yapılması gerektiğini söyledi.

HER YAŞ GRUBU RİSK ALTINDA OLABİLİR

Vücudun pek çok dokusundan daha fazla damarlardan oluşan tiroidin, metabolizmayı düzenleyen hormonların vücuda salgılanmasını sağladığını belirten Kanbur, hastalığın yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmesinden dolayı, erken tanının önemli olduğunu vurguladı.

Dr. Kanbur, vücudun denge kaynağı olan tiroidin fazla ya da az çalışmasından dolayı ortaya çıkan hastalıkların, tanı ve tedavisi için rutin kontrolleri yaptırmak gerektiğini sözlerine ekledi.