İnce bağırsak nakliyle hayatta kalmak istiyor!

İnce bağırsak hayati bir organ ancak önemi bilinmediği için bağışlanma oranı çok düşük. Bu durum da haberimize konu olan 20 yaşındaki Gizem Kılıç gibi yüzlerce hastanın hayata bağlanma umudunu azaltıyor. Eğer uygun bağırsak bulunursa Gizem Kılıç dünyada üçüncü kez ince bağırsak nakli yapılan tek hasta olabilir.

NTV Haber 09.11.2018 - 13:13

İnce bağırsak nakliyle hayatta kalmak istiyor!

“Çektiğim fiziksel ve ruhsal acılara rağmen pes etmedim, yılmıyorum, yaşamak için direniyorum. Ben yaşama hakkımı istiyorum.”

Bu sözler, iki kez ince bağırsak nakli olan, üçüncüsüyle hayata tutunmak için organ bağışını bekleyen Gizem Kılıç’a ait.

2010 yılında geçirdiği trafik kazasında ince bağırsağı zarar gören, kök hücreyle birlikte ince bağırsak nakli olan Gizem Kılıç’a 4 yıl sonra rahatsızlığının nüksetmesi nedeniyle ikinci kez kadavradan nakil yapıldı.  

Ancak organ yine yetersiz kaldı, doktorlar üçüncü kez ince bağırsak nakli yapılması gerektiğini söyledi.


DÜNYADA İLK VAKA OLABİLİR

İzmir'de tedavisi süren Kılıç, çok riskli olmasına rağmen üçüncü nakli kabul etti. Ancak ince bağırsak bağışlanmadığı için nakil yapılamadığını söyleyen Gizem Kılıç, “Türkiye'de 2 kez ince bağırsak nakli olup hayatta kalan tek insan ben iken, dünya üzerinde 3 kez ince bağırsak nakli olan doktorların söylediğine göre bilinen bir hasta yok” dedi.

Gizem’in annesi Aysel İşlek ise “İnce bağırsak bağırışı bekliyoruz ama çok bağışlanmayan bir organ. Bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz, zaman da bizim için daralıyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İNCE BAĞIRSAK BAĞIŞ ORANI ÇOK DÜŞÜK

İnce bağırsak, sindirim sistemi içinde en çok işlem gerçekleşen organ. Besinlerin emiliminde hayati rolü var.  

Türkiye'de Gizem Kılıç gibi ince bağırsak nakli bekleyen yaklaşık 2 bin kişi bulunuyor. Ancak önemi çok bilinmediği için ince bağırsak bağışı oranı çok düşük. Bağış az olduğu için Türkiye'de yılda sadece 25 hastaya ince bağırsak nakli yapılabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...