Influenza A (H1N1) gribi aşısı sonbahara hazır

Bir ilaç firmasınca çalışmaları devam eden aşının üretiminin tamamlanması halinde sonbahar aylarında kullanıma hazır hale getirileceği belirtildi.

17.06.2009 - 15:13

İlaç firması GlaxoSmithKline (GSK) tarafından çalışmaları devam eden H1N1 virüsü aşısının üretiminin tamamlanması halinde sonbahar aylarında kullanıma hazır hale getirileceği belirtildi.

GSK'dan yapılan açıklamada, firmanın Dünya Sağlık Örgütü'nden aldığı çekirdek virüsle Kanada ve Almanya üretim tesislerinde H1N1 gribi aşı üretim çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

İlacın çalışmaların tamamlanmasının ardından gerekli yasal onayların alınmasını takiben sonbahar aylarında kullanıma hazır hale geleceği kaydedilen açıklamada, aşının temini konusunda dünya çapında birçok hükümet ve sağlık yetkilileriyle temas halinde olan firmanın İngiltere, Fransa, Belçika ve Finlandiya hükümetlerinden çeşitli dozlarda aşı temini konusunda talep aldığı ifade edildi. Açıklamada, şöyle denildi:
''Pandemi aşısı üretiminde firmaya özel tescilli bir teknoloji kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde yüksek etkinlik sağlandığı gibi virüste küçük değişiklikler olması durumunda dahi aşı etkinliği devam etmektedir. Ayrıca yine bu teknoloji sayesinde, aşı içerisinde daha az antijen kullanıldığından daha yüksek sayıda aşı üretilebilecek, bu ise daha çok insanın aşılanabilmesi için olanak sağlayacaktır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...