İngiltere'de kalp ilacı tartışması

İngiltere’de kalp hastaları tarafından kullanılan ilaçların, sağlıklı olsa dahi 50 yaşını geçen herkese önerilmesi, bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı.

Haberler 29.08.2012 - 16:58

İngiltere'de kalp ilacı tartışması

İngiltere'deki Oxford Üniversitesinde Profesör olan Sir Rory Collins, 50 yaşın üstündeki herkesin kalp krizi ve felç riskini azaltmak için kalp ilacı alması gerektiğini açıkladı.

Dailymail’in haberine göre, içinde statin adlı madde bulunan ilaçlar, kandaki kötü kolesterol oranını düşürerek kalp hastalıklarını engellemeye yarıyor.

Profesör Collins, ilerleyen yaşlardaki kalp krizi riskini azaltmak için, erken yaşta statin tedavisine başlamanın çok daha faydalı olacağını ifade ediyor.

Ancak bazı kesimler statin maddesi içeren ilaçlarının kullanılması durumunda, hafıza kaybı, depresyon, cinsel sorunlar ve diyabet gibi riskler oluşabileceğine dikkat çekiyor.

Yüksek kalp hastalığı riski bulunanların dahi yan etkilerden korkup ilacı kullanmaktan vazgeçtiğini belirten İngiliz uzman ise, bu etkilerin ortaya çıkma olasılığının, ilacın kalp hastalıklarını engelleme olasılığına kıyasla çok daha düşük olduğunun altını çiziyor.

Sayfa Yükleniyor...