“İnsan vücudunda iki bağışıklık sistemi var”

Bağışıklık sistemi ile alerjik hastalıklar arasında güçlü bir bağ bulunduğunu söyleyen Çocuk Doktoru Prof. Akçay, “İnsan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi var, biri mikroplardan koruyor, diğeri ise alerjiye neden oluyor” dedi.

ntv.com.tr 15.02.2017 - 13:21

“İnsan vücudunda iki bağışıklık sistemi var”.jpg

Bağışıklık sistemi ile alerjik hastalıklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, bu iki sistemin birbirine bağlı olduğunu, biri güçlendiğinde diğerinin zayıfladığını söyledi.

Akçay, “İnsan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi vardır. Birisi mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi, diğeri ise alerjiye neden olan bağışıklık sistemidir. Evet, doğru duydunuz. Alerjiye neden olan bağışıklık sistemi vardır. Bu iki sistem denge halindedir. Mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi zayıflarsa alerjik hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle mikroplara karşı olan bağışıklık sisteminin zayıflatılmaması gerekir. Mikroplarla ne kadar güçlü savaşırsanız alerjik hastalıklar sizden o kadar uzak olacak demektir” ifadesini kullandı.

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için yapılması gereken en önemli şeyin gereksiz antibiyotik kullanmamak olduğunu vurgulayan Prof. Akçay, gereksiz antibiyotik kullanımının astım ve alerjik hastalıkları arttırdığına dikkat çekti.

Özellikle doğumdan sonra kullanılan antibiyotiklerin, faydalı mikropları öldürmesi ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatması sebebiyle astım ve alerjik hastalıkları artırdığını dile getiren Akçay şunları söyledi:

“Doğumda hafif derecede alerjiye eğilim yaratan bağışıklık sistemi baskındır. Doğumla birlikte vajinadaki ve dışkıdaki flora ile karşılaşma, mikroplara karşı olan bağışıklık sistemini devreye sokar ve alerjiye eğilim azalır. Çocuğun bağışıklık sistemi gelişirken az mikropla karşılaşması ve mikroplarla karşılaşsa da hemen antibiyotik kullanmaya başlanması, alerjik hastalıkları arttırır. Çünkü bağışıklık sistemi zayıflayınca alerji artar, alerji artınca bağışıklık sistemi zayıflar. Gribal enfeksiyonlar, virüsler nedeniyle geliştiği için antibiyotikler yarar sağlamaz. Özellikle 2 haftayı geçmeyen ve ateşsiz olan öksürük durumlarında antibiyotik kullanımına gerek yoktur.”

Prof. Dr. Ahmet Akçay
Prof. Dr. Ahmet Akçay

“ALERJİK HASTALIKLARDA AŞI TEDAVİSİ ETKİLİDİR”

Alerjik hastalıklarda aşı tedavisinin etkili olduğunu aktaran Prof. Akçay, “Astımlı veya alerjik nezleli çocuklarda alerjiye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi ilaç gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni alerjilerin gelişmesini önler ve hayat kalitesini artırır. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır. Çünkü çocuklarda immun sistem değişim içindedir” dedi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN TARİF

Sayfa Yükleniyor...