İş kazasında yılda 2 milyon kişi ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü bildirisine göre, her yıl 180 milyondan fazla kişi iş kazaları ve meslek hastalıklarına yakalanıyor bunlardan en az 2 milyonu yaşamını yitiriyor.

Anadolu Ajansı 22.05.2012 - 11:50

İş kazasında yılda 2 milyon kişi ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün bildirisini değerlendiren Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Mesleki ve Çevresel Solunum Hastalıkları İş Sağlığı Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, bildiride, çalışan kişilerin sadece yüzde 15'inin işe bağlı hastalık ve kazalara karşı sağlık desteği alabildiğinin vurgulandığını dile getirdi. Akkurt, ''Bir ülkede çalışanların sağlığı ve güvenliği organizasyonunun en önemli göstergelerinden biri, o ülkede saptanan iş kazaları ve meslek hastalıkları sayılarıdır'' dedi.

Sağlık ve güvenlikle ilgili önlemlerin en önemli göstergesinin, iş kazaları ve meslek hastalıkları sayıları arasında bir korelasyon olması olduğunu ifade eden Akkurt, şöyle devam etti:

''Birçok ülkede bildirilen iş kazaları ve meslek hastalıkları sayıları birbirine yakındır. Hatta meslek hastalıkları sayılarının daha fazla olması, o ülkede meslek hastalıkları tanı koyma sisteminin yerleştiğini ve iyi işlediğini gösterir. Ülkemizde sadece iş akdi ile çalışan sigortalı sayısı Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 2010 rakamlarına göre 16 milyondan fazladır. Aynı yıl bildirilen iş kazalarının sayısı 63 bin civarındayken, meslek hastalığı sayıları ise sadece ve sadece 533'dür. Bu sayı, sadece SGK'nın iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasınca işlemi bitmiş yasal meslek hastalığı sayısıdır.''

''SAĞLIK BAKANLIĞI KAYITLARINDA YOK''
Prof. Dr. Akkurt, Türkiye'de gerçek tıbbi meslek hastalıkları sayısının ise kayıtlarda olmadığını belirterek, ''Yani ülkemizde iş akdi ile çalışan kişilerde yasal 63 bin civarında iş kazası sayısı doğru ise ki doğrudur, tüm çalışanları düşündüğümüzde yıllık kayıtlarımızda olması gereken tıbbi meslek hastalığı sayısı en az 100 bin'dir. Başka bir ifadeyle, Türkiye'de tıbbi anlamda tanı konulması gereken en az 100 bin meslek hastalığına tanı konulmamaktadır'' dedi.

Bunun nedeninin ise Türkiye'de bu tanıyı koymayı sağlayacak bir sistemin oluşturulmaması olduğuna işaret eden Akkurt, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Bu nedenle ülkemizde tıbbi olarak bildirilen, Sağlık Bakanlığı kayıtlarına giren tek bir meslek hastalığı yoktur. Bakanlığa son zamanlarda bildirilen olgular ise tamamen yukarıda ifade edilen yasal meslek hastalıkları sayılarının bir kısmıdır ki onlar da gerçek rakamlardan oldukça uzaktır. Ülkemizde acilen yasal, tıbbi meslek hastalığı tanı sisteminin oluşturulması büyük bir zorunluluktur. Bizler TÜSAD Mesleki ve Çevresel Solunum Hastalıkları İş Sağlığı Çalışma Grubu olarak bu konuda her türlü katkıya hazır olduğumuzu bildiririz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...