‘İş sağlığı’ için buluşacaklar

Dünya'da her yıl 200 milyon kişi iş kazaları ve meslek hastalıkları yüzünden ya ölüyor ya da tedavi görüyor. Türkiye'deki rakamlar da hiç iç açıcı değil.

NTV Haber 22.08.2011 - 12:17

‘İş sağlığı’ için buluşacaklar

Bu tabloyu iyileştirmek için alınacak önlemler İstanbul'da eylül ayında düzenlenecek uluslararası kongrede masaya yatırılacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, iş sağlığı ve iş güvenliğini, “Sabahleyin sapasağlam evinden çıkan bir insanın, akşam sapasağlam evine gelmesidir” diye tanımlıyor.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 800 çalışan iş kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor.

İş kazalarından ve meslek hastalıklarından hayatı olumsuz etkilenen insan sayısı dünyada 200 milyona ulaşıyor.

Bu tür olumsuzlukların önlenmesi amacıyla Uluslararası Çalışma Örgütü’nün öncülüğünde 3 yılda bir düzenlenen Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'nin bu yılki evsahibi Türkiye.

'GELECEĞİMİZİ BİRLİKTE OLUŞTURALIM'
Hükümet temsilcileri, işverenler, çalışanlar ve sivil toplum örgütleri "daha güvenli iş koşulları" için 11 Eylül'de İstanbul'da buluşacak. Kasım Özer, 125 ülkeden yaklaşık 5 bin kişinin katılacağı kongrenin sloganının da hazır olduğunu söyledi:

"Sağlıklı ve Güvenlikli Geleceğimizi Birlikte Oluşturalım" şeklinde bir parola geliştirdik. İş sağlığı güvenliği ile ilgili gelişmeler, yeni üretilen cihazlar ve bu sahada kullanılan ekipman da o kongrede sergilenecek.”

Kongrenin, yeni meclis döneminde çıkması tasarlanan "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu"nun altyapısını da oluşturacağını belirten Özer, “İş sağlığı güvenliği maliyet unsuru gibi görünüyor. Evet bir maliyeti, mali bir bilançosu vardır ancak getirisi götürüsünden çok çok fazladır. Önlemek, ödemekten her zaman için ucuz ve insanidir” şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...