Islak mendilde alerji riski

Islak mendillerdeki alkol ve parfümün, alerjik reaksiyonlara yol açtığını belirten Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Meltem Önder, bu ürünlerin ciltte kızarıklık, ödem, kabartı ya da döküntüye yol açabildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 20.01.2016 - 12:28 | Son Güncelleme : 20.01.2016 - 12:34

Islak mendilde alerji riski

Alerjik reaksiyonlara yol açan ürünler arasında kozmetiklerin önemli yer tuttuğunu ifade eden Prof. Dr. Meltem Önder, cilt sağlığının korunması için bunların kullanımında seçici olunması gerektiğini söyledi.

Özellikle bebek ve çocuklar için kullanılan ürünlerde dikkatli davranılmasının önemini vurgulayan Önder, "Çünkü bunlar yüksek miktarda parfüm ve alkol gibi dezenfektanlar içerebiliyor. Yüksek miktardaki alkol ve parfüm, ciltte kızarıklık, ödem, kabartı, su toplaması ya da döküntü gibi çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor" bilgisini verdi.

Islak mendil yerine bebeklerin temizliği için ılık su kullanılmasını öneren Önder, şöyle devam etti:

"Temizlik koton ya da pamuklu bezle yapılmalı. Özellikle ağız ve göz çevresi temizliğinde dikkatli olunmalı. Hele ki egzaması olan çocuklarda bu ihmal edilmemeli. Genital bölge ve kalça temizliğinde idrar ve kullanılan mendillere bağlı pişikler olabiliyor. Burada da ıslak mendil kullanılmamalı."

"TIRNAK CİLASI VE SAÇ BOYALARINA DİKKAT"

Tırnak cilalarından Brezilya fönüne, saç boyalarından kırışıklık önleyiciler ile ev temizlik ve kişisel hijyen ürünlerine kadar birçok malzemede "formaldehid" maddesi bulunduğunu belirten Önder, bunun alerjen olarak belirlendiğini söyledi.

Meltem Önder, "Bu ürünlerin kullanımında herhangi alerji geliştiğinde hemen uzmana başvurulması gerekiyor. Çünkü erken tanı konulduğunda duyarlılıkları engellenebiliyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...