İsrafı önlemek için reçeteler izlenecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, reçetelerin akılcı ilaç kullanımı kriterleri doğrultusunda değerlendirilerek geri bildirime imkan tanıyacak bir ulusal eylem planı yürütecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.11.2012 - 11:50

İsrafı önlemek için reçeteler izlenecek

Bakanlığı'nın 32 ilde bin 200 aile hekimi üzerinde yaptığı çalışmaya göre ilaçların yarısından fazlası uygunsuz yazılıyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, ''Akılcı ilaç kullanımı''nın, klinik bulgulara ve bireysel özeliklerine göre uygun ilacın, uygun süre ve dozda, kolayca ve en uygun maliyetle elde edilmesi olduğunu söyledi.

Pilot çalışma sürecinde tespit edilen aksaklıkları anlatan Gürsöz, DSÖ'nün de yüzde 50'lere varan oranda uygunsuz ilaç kullanımından söz ettiğini, yaptıkları çalışmada da buna benzer, hatta biraz daha üzerinde sonuç elde ettiklerini bildirdi.

Akılcı ilaç kullanımına büyük önem verdiklerini ifade eden Gürsöz, bunun için bir ulusal eylem planı yürüteceklerini bildirdi. Ulusal eylem planının tanıtım, eğitim-bilgilendirme, idari düzenleme ve izleme-değerlendirme alt başlıklarından oluşacağını belirten Gürsöz, bunlardan özellikle izleme ve değerlendirmeye büyük önem verdiklerini söyledi.

Gürsöz, ''Özellikle en sık yazılan on tanıyı, on hastalık grubunu ele aldığımızda buralarda yüzde 50'leri biraz aşan akılcı olmayan reçeteleme tespit ettik. Bu önemli. Bu noktada hekimlerimize olumlu reçeteleme yönünde desteklerimiz devam edecek'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...