İstanbul aile hekimliğine Kasım'da geçiyor

İstanbul'da 1 Kasımdan itibaren başlayacak olan Aile Hekimliği uygulaması kapsamında görev yapacak 3 bin 645 aile hekiminin yerleştirmeleri başladı.

15.07.2010 - 16:54

İstanbul aile hekimliğine Kasım'da geçiyor

İstanbul Sağlık İl Müdürü Ali İhsan Dokucu, kentte 940 aile sağlığı merkezinde 3 bin 645 aile hekiminin hizmet vereceğini belirtti.

Dokucu, tercih ve yerleştirmelerin hekimlerin hizmet puanına göre olacağını, sırası gelen hekimin listedeki pozisyonlarından birini seçtikten sonra 1 Kasımda başlamak üzere sözleşme imzalayacağını söyledi.

Aile hekimliği seçme ve yerleştirme işleminin bugün başladığını ve toplam dört gün süreceğini kaydeden Dokucu, ''İstanbul'da her aile hekimine ortalama 3 bin 500 kişi düşecek şekilde planlama yapıldı'' dedi.

Dokucu, aile hekimlerine maaşları dışında harcamaları amaçlı 2 bin 700 lira para verileceğini, bu paranın muayene şartlarının oluşturulması ve hastanın konforunun sağlanması için harcanacağını söyledi.

Bir memnuniyetsizlik söz konusu olması halinde kişilerin her 3 ayda bir olmak kaydıyla aile hekimini değiştirebileceğine işaret eden Dokucu, ayrılan her hastanın o hekimin cebinden ayrılan para anlamına da geleceğini, bu nedenle vatandaşın memnuniyetinin mali anlamda hekimin memnuniyeti anlamını taşıdığını dile getirdi.

53 İLDE UYGULANIYOR
Dokucu, bir hekime en fazla 4 bin kişinin bağlanabileceğini aktardı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Halil Ekinci de aile hekimliğinin 53 ilde 36 milyondan fazla insanın hizmet aldığı bir uygulama haline dönüştüğünü ifade etti.

Aile hekimliği uygulamasında vatandaşlardan hiçbir şekilde ücret alınmadığını ve alınmayacağını ifade eden Ekinci, aile hekimine kişi başına aylık 1,46 lira ödendiğini belirtti. Ekinci, ''Aile hekiminin ücreti üzerine kayıtlı kişi sayısına göre değişiklikler gösterir. Ortalama 3 bin 500 kişinin kayıtlı olduğu bir hekimin aylık ücreti 4 bin 500-4 bin 600 civarındadır'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Uygulamanın sağlık ocaklarının yetmediği durumlarda aile hekimlerine kiralama yetkisi verdiği, bu durumun ilaç şirketleri veya eczaneler tarafından kiranın ödenmesi gibi etik olmayan durumlara yol açabileceği'' şeklindeki sözleri üzerine Dokucu, bütün kiralama işlemlerinin önce kendileri tarafından gözden geçirilip, onaylanacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...