İstanbul'a 75 adet yeni ambulans

75 adet tam donanımlı acil yardım ambulansı, 112 servisinin hizmetine alındı.

15.03.2010 - 15:12

İstanbul'a 75 adet yeni ambulans

İstanbul Valisi Muammer Güler, sağlık hizmetlerinin önemine işaret ederek, ''Ambulanslar, hiç lazım olmasın ama lazım olduğunda da Hızır gibi yetişsin'' dedi.

İstanbul Sağlık Müdürlüğünce Kazlıçeşme'de 75 adet tam donanımlı acil yardım ambulansının alımı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Güler, İstanbul İl Özel İdaresinin yatırımlarında eğitim ve sağlığın öncelikli olduğunu belirterek, Türkiye'deki hastanelerin yüzde 16'sının, yatak sayısının yüzde 18'inin ve hekim sayısının da yüzde 17.5'unun İstanbul'da olduğunu kaydetti.

İldeki sağlık hizmetlerini de anlatan Güler, ambulans sayısının da kara, hava ve motorizeler de dahil olmak üzere yeni alımlarla birlikte 232'e çıktığını söyledi. Güler, insan sağlığına ve insana verilen değerin sonucu olarak tüm hizmetlerin yapıldığını da söyledi. Ambulans hizmetlerinin bilgi teknolojisiyle güçlendirilmesi ve dijital ortama geçmesi gerektiğini de ifade eden Vali Güler, bu konuda İl Özel İdare tarafından yeni bir komuta merkezi yapıldığını da dile getirdi.

Böylece hastaların hastane hastane dolaştırılmasının söz konusu olmayacağını da belirten Güler, hasta bilgilerinin dijital ortamda hastaneye iletileceğini söyledi. Güler, ''Ambulanslar, hiç lazım olmasın ama lazım olduğunda da Hızır gibi yetişsin'' diye konuştu.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu da ambulans hizmetlerinin, temel sağlık hizmetlerindeki önemine işaret ederek, ambulansların il ortalaması olarak 9 dakikada hastaya ulaştığını kaydetti. Dokucu, hizmetin daha da hızlı olabilmesi için ambulans ve istasyon sayısını artırdıklarını da belirterek, ambulansların dijital çağa geçmesi için de çalışmaların sürdüğünü söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...