İstanbul’da ilaç araştırma merkezi kuruldu

Piyasaya sürülecek ilaçların güvenilirliği İstanbul Üniversitesi İlaç Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde test edilecek. Yurtdışında kullanılan ilaçlar ve eş değerleri gönüllü olan sağlıklı bireyler üzerinde test edilecek.

Haberler - NTV Haber 04.08.2015 - 10:26

İstanbul’da ilaç araştırma merkezi kuruldu

İstanbul Üniversitesi'nde İlaç Araştırma ve Uygulama Merkezi açıldı. Merkezde piyasaya sürülecek ilaçlar, sağlıklı ve gönüllü bireyler üzerinde test ediliyor.

Gönüllülere önce check up yapılıyor, sağlıklı olanlar merkeze kabul ediliyor ve test edilecek ilaç veriliyor. İlacın vücuttaki etkilerinin gözlemlenebilmesi için belirli aralıklarla kan örneği alınıyor. Gönüllüler 72 saat boyunca izleniyor.

Merkezde öncelikli olarak yurtdışında kullanılan ilaçların güvenilirliği araştırılıyor.
İlaç Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Yağız Üresin, “Yeni ilaçların geliştirilebilmesi için, ilaçların yeni alanlarda kullanılabilmesi için, ilaçlarla ilgili daha derin bilgilerin elde edilebilmesi için ilaçların insanlarda denenmesi gerekiyor. Buradaki derdimiz güvenilirliktir” dedi.

İlaç Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Duri Şehvar Ünal merkezin, ilacın gerçekten muadil olup olmadığının kontrol edildiği ve Bakanlığına müracat edilerek ruhsat alınabilmesi için işlemlerin yapıldığı yer olduğunu söyledi.

YERLİ İLAÇ ÜRETİMİNDE DE ROL OYNAYACAK

Gönüllülere enjeksiyon yapılmadığını, orijinal ve muadil ilaçlardan birer tane verildiğini belirten Prof. Duri Şehvar Ünal, “Yanlış bir kanı var, ‘kişiler kobay olarak kullanılıyor’ deniyor ama bizim, ‘başım ağrıyor komşu teyzeden ilaç aldım, bana çok iyi geldi, sen de kullan’dan daha sağlıklı ve daha kontrollü. Teste katılacakların yediklerine, içtiklerine, uykularına, yani her türlü davranışa dikkat edilir. Sigara, kahve, çay içmeleri yasaktır” diye konuştu.

Beyazıt'taki merkez İstanbul'da tek. Tükiye'deki diğer iki merkez ise İzmir ve Kayseri'de bulunuyor. Merkez, yerli ilaç üretimi çalışmalarında da etkin rol oynayacak.

Sayfa Yükleniyor...